Сторінки

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

Пунктир

Андрій Любка: «Розмова з письменником – глибоке буріння» ( продовження) 

 

Його втілень вистачить, без перебільшення, на декілька життів. У свої 37, крім вищезазначеного, є членом Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Волонтер, який протягом війни передав у ЗСУ понад 325 автомобілів; нагороджений медалями Головнокомандувача ЗСУ та Міністра Оборони України.
Андрій – директор Інституту Центральноєвропейської Стратегії (ICES); у 2023 році ввійшов до списку «100 лідерів України» за версією Української Правди; лауреат Літературних премій «Дебют» (2007); «Київські лаври» (2011); Фонду Ковалевих (США) за найкращу прозову книжку року (2017), лауреат премії імені Юрія Шевельова за модерну есеїстику (книжка «Саудаде», 2017); премії імені Джозефа Конрада (2024).
Він є автором поетичних, прозових збірок, творів для дітей, фіналіст конкурсу «Книга року BBC» з романом «Карбід»( 2015); член Українського центру міжнародного PEN-клубу; колумніст видань «Радіо Свобода», «Збруч», «День».
Його творами цікавляться видавництва Австрії, Словенії, Македонії, Великої Британії, Литви, Сербії, Боснії і Герцеговини, залюбки перекладають та видають. У 2016 році в люблінському видавництві «Warsztaty Kultury» вийшов «Karbid», рік потому роман став фіналістом престижної центральноєвропейської премії ANGELUS.
Вірші та переклади Любки ощасливили сторінки журналів «Київська Русь», «ШО», «Всесвіт», «Потяг-76», «Post-Поступ», альманахах «Джинсове покоління», «Карпатська саламандра», «Корзо», «Кур’єр Кривбасу» .
Продовжуємо «подорожувати» пунктирами його думок.

 

«Найбільша нагорода для волонтера натомість – це бачити, що військовий, якому ти привозив автівку і який зараз воює під Авдіївкою, світиться в WhatsApp зеленим кружечком. Це дає сенс рухатися далі».
 
«Нам потрібно більше концентруватися на діях. І думати про те, що кожен прожитий день наближає нас до чогось кращого. Кожного дня стає більше світла, сонця, тепла, а з приходом тепла та весни нашим військовим буде легше просуватися на фронті. Маємо думати про це».
 
«Наш найбільший культурний символ – герої-військові та те, як вони зупиняли «другу армію світу». Ми, діячі культури, можемо щось пояснити, допомогти зрозуміти, але наші військові – це центральна тема, навколо якої все обертається. Їхній образ уже перейшов у категорію попкультури на Заході. Я впевнений, що вже з наступного року Голлівуд почне знімати фільми про наших героїв».
 
«Помиляється той, хто вважає, буцім блокноти вигадали для запису важливих справ, аби нічого не забути, все виконати, все встигнути. Принаймні у мене це навпаки. Припускаю, що блокнот насправді – це відкрита болюча рана, яка нагадує тобі про те, чого ти так і не зробив. Хоча з року в рік плануєш».
 
«Росіяни можуть насолоджуватися своєю культурою, але було б добре, щоб український народ, м’яко кажучи, узяв паузу в цьому процесі пізнання російської культури. На кілька поколінь. Щоб нас взагалі не цікавило, що там відбувається»
 
«Розмова з письменником – це глибоке буріння, розмови про різницю менталітетів українців та росіян, пояснення важливих історичних процесів. Ми говоримо про Україну та як зберегти її культуру в час війни, не скотитися до рівня тварин, які живуть під страхом бомб. Це розмова не про звірства росії, тому що про них відомо всім з новин. Письменники працюють з глибшими пластами».
 
«Сідаючи в це таксі, розумієш, що життя дивиться на тебе у дзеркальце заднього виду з поглядом цього випадкового таксиста: втомлено і з недовірою».
 
«Україна буде. Якою? Мені здається, що кращою. Але попри всі оптимістичні думки, сценарії, я б все-таки хотів наголосити, що це марафонський біг. Нас чекають після перемоги складні часи, можливо, ще складніші, ніж зараз. Нам доведеться пережити глибокі економічні перетворення, у нас майже повністю зруйнована індустрія на сході країни, треба дати роботу мільйонам людей, подумати, що будувати й куди залучати інвестиції. Але беззаперечний плюс – можливість творити таку Україну, яку ти хочеш».
 

Далі буде.

 

Фото https://www.facebook.com/andrijlyubka/photos/pb.100064451032388.-2207520000/2627784920865186/?type=3

Замовити літературу можна   за посиланням
 
Джерела:
Війна з тильного боку / А. Любка. – Чернівці : Мерідіан Черновіц, 2024. – 276 с. : мал.
Любка, Андрій. Саудаде / А. Любка. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2017. – 188 с.
Любка, Андрій. Карбід, або Неймовірні трагікомічні пригоди однієї шляхетної людини і цілої зграї мерзотників, які дерлися через кордон водою, небом і суходолом, аж змусили героя опинитися в підземному царстві тіней : роман / А. Любка. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2015. – 288 с.
Любка, Андрій. Кілер+ : [збірка оповідань] / А. Любка. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2018. – 174 с.
Любка, Андрій. Кімната для печалі / А. Любка. – 2-ге вид. – Чернівці : Померанцев Святослав, 2022. – 186 с.
Любка, Андрій. У пошуках варварів. Подорож до країв, де починаються й не закінчуються Балкани / А. Любка. – Чернівці : Меридіан Черновіц, 2019. – 382 с.
Любка, Андрій. Сорок баксів плюс чайові : збірка поезій / А. Любка. – Кам'янець-Подільський : Рута. – [Б. м.] : Meridian Czernowitz, 2012. – 124 с.
Любка, Андрій. Спати з жінками / А. Любка. – Чернівці : Книги-ХХІ : Meridian Czernowitz, 2014. – 168 с.
Любка, Андрій. Твій погляд, Чіо-Чіо-сан : роман / А. Любка. – Чернівці : Меридіан Черновіц, 2018. – 334 с.
Любка, Андрій. Щось зі мною не так / А. Любка. – 2-ге вид. – Чернівці : Померанцев Святослав, 2023. – 251 с.
***
Волонтери. Мобілізація добра : збірка / уклад. І. Карпа. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 253, [3] с.
***
Басара, Светислав. Фама про велосипедистів / С. Басара ; пер. з серб., авт. післям. А. Любка. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2017. – 288 с.
Валяревич, Срджан. Комо : роман / С. Валяревич ; пер. з серб. А. Любка. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2016. – 206 с.
Єрґович, Мілєнко. Батько / М. Єрґович ; пер. з хорв. А. Любка. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2019. – 191 с.
Єргович, Мілєнко. Волґа, Волґа : роман / М. Єргович ; пер. з хорв. А. Любки. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2021. – 280 с. – Волга, Волга.
***
https://www.zhitomir.info/news_220833.html
https://suspilne.media/culture/575607-absolutno-zrozumilo-so-hersonsina-ce-nasa-zemla-tak-samo-ak-zakarpatska-intervu-z-andriem-lubkou/
https://vogue.ua/article/culture/lifestyle/pismennik-andriy-lyubka-pro-vigoryannya-nagorodu-vid-zaluzhnogo-ta-velikiy-ukrajinskiy-roman-pro-viynu-51350.html
https://www.pravda.com.ua/articles/2023/09/17/7420138/
https://kultura.rayon.in.ua/topics/551138-kulturne-pole-rosiyska-velikaya-ta-misiya-ukrainskikh-mittsiv-intervyu-z-andriem-lyubkoyu
https://lyubka.net.ua/
https://poltava365.com/andrij-lyubka-mentalna-mapa-v-nashij-golovi-vidriznyaetsya-v.html
 


Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар