Сторінки

пʼятниця, 10 січня 2025 р.

Територія особистості

 Урсула Ле Гуїн: 
«Щоб почути треба мовчати» (продовження)

 

Магічних або внеземних персонажів вона описувала як реальних людей. Стандартної літератури намагалась уникати, мова про літературу сучасну, яку неодноразово висміювала як художню прозу «про неблагополучних міських людей середнього класу».
Вона наповнювала свої романи «багато уявними світами, які черпали не стільки із сучасної наукової фантастики, скільки із давньої міфології чи даосизму, східної філософії, яка підкреслює прийняття та зміну. Пані Ле Гуїн колись переклала стародавній «Дао Де Цзін», опублікувавши свою версію даоської класики серед романів, оповідань і книг есе та поезії, які зробили її одним із найулюбленіших авторів в американській літературі». Саме на цьому акцентував репортер колонки «The Washington Post» Харрісон Сміт.
«Китайські літературознавці завжди стримані в своєму ставленні до неспеціалістів, які насмілювались «присвоювати» матеріали, що цілковито належали до їхньої парафії. Проте Ле Гуїн не просто доторкнулась до недоторканого, а й час від часу на рівних брала участь у відповідних конференціях і заходах, занурюючись до даоського академічного середовища. Разом із чоловіком Чарльзом – професором історії Портлендського державного університету, відвідувала конференції та збори, легко та фахово спілкуючись із обізнанними доповідачами. Будь-яку потенційну сінологічну критику Ле Гуїн обеззброювала. Вона цілковито поділяла виклик того, щоб пристрасно співчувати предмету та надзвичайно усвідомлювати «трансгрессію». А головне – неодінно  в пошуках відповідних засобів «брати – не відбираючи». Китайські вчені побачили в ній скоріше союзницю ніж «культурного здобувача». Один із основних доповідачів на одному з високих і поважних заходів нідерландський сінолог, рукоположений даоський священник Крістофер Шиппер був глибоко розчулений  її виступом». 
«Даосизм дав мені розуміння того, як дивитись на життя та вести його, коли я була ще підлітком, який шукає засобів осмислити світ, не захоплюючись божественими справами».
Урсула Ле Гуїн за життя стала володарем безлічі нагород, окрім Пулітцерівської премії йшлося про почесну Національну книжкову премію 2014 за видатний внесок в американську літературу. Вона є одним із рекордсменів премії «Локус». Також була кандидатом на отримання Нобелівської премії з літератури, і британський сайт азартных ігор Ladbrokes оцінював її шанси 33 до 1. Загалом вона здобула 21 знакову літературну перемогу і була 72 рази номінована.
Разом із тим, її часто називали літературним аутсайдером, тому що вона скептично ставилася до видавництв, які були націлені лише на прибуток і продавали письменників, «немов дезодорант, кажучи їм, що публікувати та що писати». Показово те, що один із найвідоміших її романів «Ліва рука пітьми» було надруковано в м'якій обкладинці за ціною 95 центів. І це не завадило їй, як пам'ятаємо, отримати за нього премії Небьюла и Хьюго – дві з найбільш значущих і високих нагород в галузі наукової фантастики.
Стівен Кінг після її відходу позначить: «Пішла з життя Урсула До. Легуїн, одна з великих. Не просто письменниця-фантаст; літературна ікона. Щасливого шляху до Галактики».

Олена Ємельянова

 

«Фантастика – один із найстаріших жанрів літератури, який міцно завоював своє місце у серцях людей. І, незважаючи на те, що вона постійно народжує нові стилі та форми, це не змінює кінцевої суті. Ті, хто бачить у ній лише суцільну вигадку, насправді лише бояться свободи, яку вона дає. На користь фантастики говорить те, що вона зрозуміла і доступна дітям, адже вони, на відміну від дорослих, не соромляться розкріпачити власну уяву».
 
«Щоб почути треба мовчати».
 
«Щоб безпечно міркувати про придатне для життя майбутнє, можливо, нам варто знайти ущелину в скелі та повернутися назад. Щоб знайти своє коріння, можливо, нам слід шукати його там, де коріння зазвичай є».
 
«Чи може цілком здорова людина жити в цьому світі й не збожеволіти?».
 
«У книгах Діка немає героїв, але є героїка. Ці книги примушують згадати Діккенса: єдині справжні речі на цьому світі – це чесність, постійність, доброта і терпіння звичайних людей».
 
«У 60-х роках я стала частиною покоління, незацікавленого в підкоренні простору або зіркопрохідництві, але такого, що використовує цю форму як прекрасне поле для нових виправлених метафор, якими можна грати нескінченно, як музикант із сонатою».

Далі буде. 
 

Фото: https://www.washingtonpost.com/local/obituaries/ursula-k-le-guin-grand-dame-of-science-fiction-dies-at-88/2018/01/23/8842ceb8-0087-11e8-8acf-ad2991367d9d_story.html

 

Джерела:

Урсула Ле Гуин. Волшебник Земноморья [аудио-книга] / Урсула Ле Гуин; пер. И. Тогоева.– К.: Сідіком, 2003.– эл. опт. диск (CD-ROM);МР3 -160кБіт /сек,44.1кГц.– (Лучшее зарубежное фэнтези).

Ле Гуин, Урсула. Глоток воздуха / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 320 с.– (Звезды фантастики).

Ле Гуин, Урсула. Голоса / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 352 с.– (Звезды фантастики).

Ле Гуин, Урсула. Левая рука тьмы: роман и рассказы / Г. У. Ле.– М.: Радуга, 1992.– 384 с.

Ле Гуин, Урсула. Пересадка: фантастические рассказы / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2007.– 320 с.– (Звезды фантастики).

Ле Гуин, Урсула. Легенды Западного побережья: фантаст. произведения / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 672 с.– (Вся Ле Гуин).

Ле Гуин, Урсула. Порог: роман / У. Ле Гуин ; пер. с англ. И. Тогоева; авт. предисл. В. Гаков.– Москва: Известия, 1989.– 221 с.– (Библиотека журнала «Иностранная литература»).

***

https://www.newyorker.com/culture/postscript/the-subversive-imagination-of-ursula-k-le-guin

https://literary-arts.org/archive/ursula-k-le-guin-5/

https://www.bunkhistory.org/resources/at-home-with-ursula-le-guin

https://www.nytimes.com/2018/01/23/obituaries/ursula-k-le-guin-acclaimed-for-her-fantasy-fiction-is-dead-at-88.html

https://www.literaryladiesguide.com/author-biography/ursula-k-le-guin/

https://www.biography.com/writer/ursula-k-le-guin

https://www.neh.gov/article/ursula-k-le-guin-was-creator-worlds

https://www.poetryfoundation.org/articles/148040/always-beginning

https://www.cluber.com.ua/ua/lifestyle/samorazvitie-lifestyle/2014/10/23-tsitatyi-genialnogo-pisatelya-ursulyi-le-guin/#goog_rewarded



Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар