Сторінки

середа, 8 січня 2025 р.

Територія особистості

Урсула Ле Гуїн: «У вічності немає сюрпризів для нетерплячих» (продовження)

 

Велику увагу читачів та критики привернула частина серії відомої як «Хайнський цикл», до якої увійшла книга «Обділені» (1974). Письменник Джон Рей в «Paris Review»  зазначить: «Форма книги є мозаїкою першоджерел, записник міжзоряного етнографа, що включає як записи зі щоденника, що містять факти, так і фрагменти іншопланетних міфів».

Роман було процитовано літературним критиком Гарольдом Блумом в його огляді класичної літератури «Західний канон», що дозволило Ле Гуїн отримати ще ширше визнання, посилила це й серія «Земномор'я».

Книги, в центрі яких перебуває молодий чарівник на ім'я Гед, який примиряється з сексом, смертю та іншими обрядами дорослого життя, були продані тиражем понад 1 мільйон екземплярів і перекладені більш ніж дюжиною мов. Третя частина «The Farthest Shore» отримала Національну книжкову премію за дитячу літературу.

І знов увага поважної літературної критики «Washington Post». Майкл Дірда в 1990 році зазначить: «Хоча «Чарівник Земномор'я» (1968), «Гробниці Атуана» (1971) і «Найдальший берег» (1972) позиціонуються як романи для молоді, вони так само глибоко продумані, так само тонко опрацьовані, настільки ж дорослі, як і будь-який інший художній твір нашого часу. Вони заслуговують найвищої похвали: кожен має їх прочитати».

На питання, що очікує людство в майбутньому, з цілковитим знанням питання Ле Гуїн, відповідала: «Біди». Найбільш радікальною роботою під час писання вважала роботу з ідеями, які можна отримати, якщо ви художник і ставитеся до роботи серйозно. Для неї це було формуванням бачення у словесній формі,  тим, що найбільше подобається у світі, і про що  любила говорити, коли йшлося про письменство.

Літературознавці справедливо вважають, що дар Ле Гуїн зараз потрібен більше ніж коли небудь, «бо вона однією ногою немов у світі уявлення, іншою – в землі нашого власного міста та часу. Того самого безпечного місця, де можна сховатися». Невипадково її твори називають «гостинним затишним домом, який багато хто з читачів пам'ятатиме як щось схоже на нору дикобраза: підземний світ, лабіринт, тепле та затишне житло, яке разом із тим запрошує дивитися вперед і назад, розмірковуючи про можливе майбутне та зникле минуле».

Але минуле, як кажуть, то – чужа країна, де немає дому. Ле Гуїн лишила нам відповідь і на це питання. В есе «Інструкція по експлуатації», читаємо: «Дім – це не те місце, куди вас впустити. Це взагалі не місце. Дім – це уявний дім. Уявний дім стає реальністю».

Позачасова та цілковито реальна Урсула Ле Гуїн, яка відкрила та продовжує відкривати багатьом поколінням повітря та інші історії в продовженні «Території особистості».

 

«Успіх – це завжди чиясь поразка».

 

«У мистецтві зробити «досить добре» – завжди недостатньо «добре».

 

«У мене немає жодних забобонів, але якщо можна вважати забобонами нижченаведене, то ось будь ласка: коли я пишу роман, я завжди побоююся, що помру до того, як він буде закінчений. Цього вже не сталося 21 раз, але колись, зрозуміло, станеться напевно, тож…».

 

«У вічності немає сюрпризів для нетерплячих».

 

«Єдине, що робить життя можливим, – це вічна, нестерпна невпевненість: незнання того, що станеться далі».

 

«Якщо ти хочеш, щоб твої твори сприймали всерйоз, не виходь заміж, не май дітей і, найголовніше, не вмирай. А якщо тобі все ж таки доведеться – покінчи життя самогубством. Це всіх влаштує».

 

«Якщо справи перестають приносити тобі користь – вбирай інформацію. Якщо інформація перестає приносити тобі користь – спи».

 

«Я отримую збочене задоволення в тому, що називаю себе феміністкою».

 

Фото ttps://www.elmundo.es/cultura/laesferadepapel/2020/02/20/5e46e0e8fc6c83df378b4698.html

 

Джерела:

Урсула Ле Гуин. Волшебник Земноморья [аудио-книга] / Урсула Ле Гуин; пер. И. Тогоева.– К.: Сідіком, 2003.– эл. опт. диск (CD-ROM);МР3 -160кБіт /сек,44.1кГц.– (Лучшее зарубежное фэнтези).

Ле Гуин, Урсула. Глоток воздуха / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 320 с.– (Звезды фантастики).

Ле Гуин, Урсула. Голоса / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 352 с.– (Звезды фантастики).

Ле Гуин, Урсула. Левая рука тьмы: роман и рассказы / Г. У. Ле.– М.: Радуга, 1992.– 384 с.

Ле Гуин, Урсула. Пересадка: фантастические рассказы / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2007.– 320 с.– (Звезды фантастики).

Ле Гуин, Урсула. Легенды Западного побережья: фантаст. произведения / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 672 с.– (Вся Ле Гуин).

Ле Гуин, Урсула. Порог: роман / У. Ле Гуин ; пер. с англ. И. Тогоева; авт. предисл. В. Гаков.– Москва: Известия, 1989.– 221 с.– (Библиотека журнала «Иностранная литература»).

***

https://www.newyorker.com/culture/postscript/the-subversive-imagination-of-ursula-k-le-guin

https://literary-arts.org/archive/ursula-k-le-guin-5/

https://www.bunkhistory.org/resources/at-home-with-ursula-le-guin

https://www.nytimes.com/2018/01/23/obituaries/ursula-k-le-guin-acclaimed-for-her-fantasy-fiction-is-dead-at-88.html

https://www.literaryladiesguide.com/author-biography/ursula-k-le-guin/

https://www.biography.com/writer/ursula-k-le-guin

https://www.neh.gov/article/ursula-k-le-guin-was-creator-worlds

https://www.poetryfoundation.org/articles/148040/always-beginning

https://www.cluber.com.ua/ua/lifestyle/samorazvitie-lifestyle/2014/10/23-tsitatyi-genialnogo-pisatelya-ursulyi-le-guin/#goog_rewarded




Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут

 

 


 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар