Сторінки

середа, 25 грудня 2024 р.

Визначними місцями Придніпров´я

Дніпровський академічний театр опери та балету

 

Дніпровський академічний театр опери та балету зведений на місці колишнього міського парку, за проєктом авторського колективу на чолі з Борисом Жежериним. Під час проєктування архітектори спиралися на проєкт Житомирського музично-драматичного театру, утім і зовнішнє, і внутрішнє оформлення Дніпровської опери – унікальне.
За своєю архітектурою будинок має поширену в ті часи для подібних закладів культури форму куба, фасад і бокові стіни якого засклені від підлоги до самої стелі. Це створює ілюзію відсутності перепон між інтер’єром кулуарів і зовнішнім середовищем: увечері, коли вікна залиті яскравим освітленням, з вулиці добре проглядаються внутрішні інтер’єри. Виразним акцентом притеатральної площі, запроєктованої архітектором Павлом Нірінбергом, став світло-музичний фонтан «Муза» (автор скульптури Музи – Юрій Павлов).

26-го грудня 1974 року урочисті звуки фанфар проголосили відкриття в Дніпропетровську театру опери та балету. Театр відкрився балетом «Лебедине озеро» Петра Чайковського. Цією подією була відновлена історична спадкоємність, бо, власне, оперний театр у Дніпропетровську існував і раніше, з 1931 року і до Другої світової війни як ДРОТ (Дніпропетровський робітничий оперний театр).
У 1941 р. театр був евакуйований до Красноярська (РФ), де його трупа об’єдналася з Одеською трупою. Але після війни артисти театру поповнили трупи Одеси, Донецька, Харкова, у Дніпропетровську ж його діяльність не відновилась. Та жива пам’ять про «свою Оперу» і традиції, нею закладені, створювали передумови для відродження театру, що і здійснилося в 1974 р. Ухвала Ради Міністрів УРСР від 31 серпня 1973 р. (№ 405) офіційно ствердила ідею створення Дніпропетровської опери.
Сьогодні театр, зберігаючи репутацію музичного флагману регіону, продовжує стратегічний курс на збагачення репертуару як класичного, так і сучасного.
Артисти театру, маючи високий рівень майстерності, постійно беруть участь у різних міжнародних проєктах. Театр провадить активну гастрольну діяльність як з балетними, так і з оперними виставами.

 

Фото: https://adm.dp.gov.ua/news/gratsiozniy-tanets-ta-neymovirna-muzika-v-dnipropetrovskomu-teatri-pokazhut-kazkoviy-balet-luskunchik-a202c856f62bb3e1c2257f930052cc05

https://www.facebook.com/dnepr.opera.ballet.theater

https://www.opera-ballet.com.ua/about-us/


Посилання на відеоподкаст https://www.youtube.com/watch?v=1B1BrZBAN3Y


Джерела:


 Аливанцева, Е.  Старая история нового фонтана: [История площади Фонтанной: Острожская площадь, острог, Качельная, Яковлевский сквер, 8 Марта, парк им.Войцеховича] [Текст] // Уик-энд. - 2003. -  июнь. -  С. 42
Гамольский, Л.  "Гранд опера" в Днепропетровске: [О проекте реконструкции днепропетровского оперного театра] [Текст] // Днепр вечерний. - 2005. -  4 нояб. -  С. 5.
Днепропетровский театр оперы и балета // Днепровская правда. – 1973. – 22 сент. – (№ 189). – С. 4.
Дніпропетровський академічний театр опери та балету / [сост. Н. Іващенко]. - Дніпропетровськ: Маковецький Ю. б. в., б. р. - б/с : фот. кольор.
Дрыга А. Театру оперы и балета – 40! / А. Дрыга // Зоря. – 2014. – 26 груд. – (№ 97). – С. 1, 11.
Кокошко Ю. Арии в честь юбилея / Ю. Кокошко // Наше місто. – 2020. – 9 січ. – (№ 2). – С. 15.
Обласний Дніпропетровський театр опери та балету // Позиция. – 2014.
Чабан, М.  Живе землячка у далекому Голлівуді: [Сторінки життя оперної співачки Надії Негель-Семенець, що у 1930-х роках співала у Дніпропетров. оперному театрі]  [Текст] // Бористен/Борисфен. - 1997. -  №3
Днепропетровский государственный театр оперы и балета [Текст] / сост. Т. А. Шпаковская ; фотограф С. И. Просяк. - Днепропетровск : Облполиграфиздат, 1988. - 71 с. : фот.
 

Театральная летопись длиною в четверть века [Текст] : очерки, статьи, творч. портреты, интервью, информации / Т. А. Шпаковская. - Дн-ск : Пороги, 1999. - 318 с.
 Театри Дніпропетровщини : енциклопедія / Пд заг. ред. Т. Шпаковської.  - Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2003. - 720 с. - (Пізнавай і шануй свій край).
Тулянцев, Андрей Анатольевич. Юрий Чайка. Режиссер оперы (1943-2016) [Текст] / А. А. Тулянцев ; Днепропетр. акад. музыки им. М. Глинки. - Днепр : Лира, 2016. - 148 с. : фот. - (Выдающиеся музыканты Днепропетровщины).
Шпаковская, Татьяна Андреевна. Нина. Любовь и судьба - музыка [Текст] : очерк творчества / Т. А. Шпаковская. - Днепропетровск : Свидлер, 2011. - 154 с. : фот.
 

Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут









 














 

Немає коментарів:

Дописати коментар