Сторінки

пʼятниця, 13 грудня 2024 р.

Територія особистості

Урсула Ле Гуїн: «Запалена свічка неодмінно породжує тіні»

 

Урсула народилася в 1929 році в каліфорнійському Берклі, батьки й насправді є значними історичними постатями. Альфред Л. Крьобер –перший володар ступеня доктора антропології в Колумбійському університеті, засновник кафедри антропології Каліфорнійського університету в Берклі. Мати – Теодора Крьобер вивчала культуру корінних народів Каліфорнії.
Альфред і Теодора відіграли центральну роль в історії, що досягла майже міфічного місцевого статусу. Мова про Іші – останнього члена племені Яхі. Він із родини, що представляла народ, який був біженцем на власних землях, чисельність якого скорочувалась стрімко, доки зі смертю матері індіанець не залишився зовсім самотній.
«Іші» – не ім'я «останнього з могікан». Справа в тому, що Яхі мали культурну практику, яка вимагала, бути представленим незнайомцеві спільним другом й лише після цього можна було називати ім'я. Оскільки друзів Іші не мав, він і не міг назвати справжнє своє ім'я, тому просто використовував «Яхі», що в перекладі означає «людина».
Будинок Ле Гуїн у Берклі був найближчим, який він знайшов. Його прийняли, як рідного. Згодом Іші став науковим співробітником Музею антропології Каліфорнійського університету, яким керував батько письменниці. Відомий він і тим, що, крім іншого,  допоміг відродити в сучасному вигляді такий вид спорту як полювання з луком.
Іші помер за тринадцять років до народження Урсули, і зустрічей із ним вона, звичайно не мала. Але, як позначала, зростала в його  тіні.
Улітку родина мешкала на «старому, напівзруйнованому ранчо в Напі», яке, як – згадувала письменниця, «було місцем збору вчених, письменників, студентів і каліфорнійських індіанців». У 1961 році мати написала книгу «Іші у двох світах» – популярне видання з підзаголовком «Біографія останнього дикого індіанця у Північній Америці». Брати Ле Гуїн – Карл і Кліфтон в 2003 відредагували продовження та випустили оновлене видання «Іші в трьох століттях». 
Твори Урсули Ле Гуїн «будуть присвячені драконам і чарівникам, космічним анархістам і місячним колоніям, але їхнє вкорінення в історії та способі життя корінних американців – очевидні».
Отже, запалена свічка життя Іші віддала свої тіні всесвітній літературі у вигляді  історій творця з надзвичайною уявою та головного стиліста, який підніс фентезі до високої літератури часу. В цьому був небезпідставно переконаний критик Гарольд Блум.
Урсула Ле Гуїн у продовженні «Території особистості».

Олена Ємельянова

 

«Доросла творча людина – це дитина, яка вижила».
 
«Добре, коли подорож добігає кінця, але сам пройдений шлях означає ще більше, в кінці всіх кінців».
 
«Джоан Роулінг має безліч достоїнств, але оригінальності немає в жодній з книг про Поттера. Що засмучує».
 
«Запалена свічка неодмінно породжує тіні».
 
«Зерно найкраще проростає у лайні».
 
«Зрозуміти сутність предметуа набагато важливіше, ніж з'ясувати, яка його  користь».
 
«Істина така, що коли сила людини зростає, а знання її збільшуються, одночасно звужується відкритий для неї шлях. Зрештою вона вже не обирає, а чинить так, як повинна вчинити».
 
«Поділ на добро та зло відрізняється від точки зору Толкіна, у якого злі істоти – лише метафора зла в нашому житті; він ніколи не кидає людей у темряву зовнішню, як любив робити Льюїс».
 
«Кожна річ, доведена до краю, стає нестерпно обтяжливою, якщо не канцерогенною».
 

Далі буде.

 

Фото https://www.bunkhistory.org/resources/at-home-with-ursula-le-guin

 

Джерела:
Урсула Ле Гуин. Волшебник Земноморья [аудио-книга] / Урсула Ле Гуин; пер. И. Тогоева.– К.: Сідіком, 2003.– эл. опт. диск (CD-ROM);МР3 -160кБіт /сек,44.1кГц.– (Лучшее зарубежное фэнтези).
Ле Гуин, Урсула. Глоток воздуха / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 320 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Голоса / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 352 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Левая рука тьмы: роман и рассказы / Г. У. Ле.– М.: Радуга, 1992.– 384 с.
Ле Гуин, Урсула. Пересадка: фантастические рассказы / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2007.– 320 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Легенды Западного побережья: фантаст. произведения / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 672 с.– (Вся Ле Гуин).
Ле Гуин, Урсула. Порог: роман / У. Ле Гуин ; пер. с англ. И. Тогоева; авт. предисл. В. Гаков.– Москва: Известия, 1989.– 221 с.– (Библиотека журнала «Иностранная литература»).
***
https://www.newyorker.com/culture/postscript/the-subversive-imagination-of-ursula-k-le-guin
https://literary-arts.org/archive/ursula-k-le-guin-5/
https://www.bunkhistory.org/resources/at-home-with-ursula-le-guin
https://www.nytimes.com/2018/01/23/obituaries/ursula-k-le-guin-acclaimed-for-her-fantasy-fiction-is-dead-at-88.html
https://www.literaryladiesguide.com/author-biography/ursula-k-le-guin/
https://www.biography.com/writer/ursula-k-le-guin
https://www.neh.gov/article/ursula-k-le-guin-was-creator-worlds
https://www.poetryfoundation.org/articles/148040/always-beginning
https://www.cluber.com.ua/ua/lifestyle/samorazvitie-lifestyle/2014/10/23-tsitatyi-genialnogo-pisatelya-ursulyi-le-guin/#goog_rewarded

 


Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар