Сторінки

пʼятниця, 20 грудня 2024 р.

Територія особистості

Урсула Ле Гуїн
«Найважливіші питання ти маєш поставити собі сам»
(продовження)

 

Батько переповідав їй легенди каліфорнійськіх індіанців, і саме після цих розмов вона розуміла, що є інші історії, які варті того, щоб їх неодмінно розповісти. В його бібліотеці вона знайшла головний трактат мiстичноi традицiї Стародавнього Китаю – «Дао Де Цзін», який чимало вплине на її свідомість. Батько теж був вражений цим східним рукописом настільки, що заповів, аби на власних похоронах з нього читали уривки.    Урсула ж у підлітковому віці була впевнена, що  «стала даоскою». В роки, коли домінуючими в Америці були розповіді про європейські завоювання та переваги східного узбережжя, виявилося, що місце мають й інші погляди.
Як позначає біограф Ле Гуїн – Джулі Філіпс, «разом із гострим інтелектом вона мала велике почуття здивування», сформоване, в тому числі літніми перебуваннями в долині Напа та візитамии в дев'ять–десять років на міжнародну виставку «Золоті ворота». Саме тоді Урсула побачила на ярмарці всесвітньо відомого мексиканського художника Діего Рівера, який малював фрески. До того ж їй дозволили посидіти на першероні, якого було оголошено найбільшим конем у світі.
Згодом з'явиться найбільш особисте оповідання письменниці «Родина Херн», де вона описує ярмарок очима маленької Вірджинії, яка вирішує стати поеткою та виголошує: «Я знаю цю славу та місце, де я буду жити. Я присвячу цьому все життя». Згодом, героїня отримує Пулітцеровську премію.
Джулі Філіпс згадуює, що Урсула вагалась стосовно рівня такої відзнаки для своєї героїні, яка чимало віддзеркалила її власне життя.
У 1997 році Урсула Ле Гуїн отримає Пулітцерівську премію та стане  фіналістом в категорії наукової фантастики за книгу «Відкриваючи повітря та інші історії».
«Я читав її безперервно дорослішаючи, читаю досі. Вона ніколи не відвертається від того, наскільки суворе серце світу. Це надає її домислам резонанс, серйозність, з якою можуть зрівнятися лише деякі письменники як мейнстрімні, так і рядові», – зазначав американський письменник Хунот Діас.
Та, що ніколи не відвертається від суворового серця світу, в продовженні «Території особистості».


Олена Ємельянова
 

«Моя уява часто змушує мене почуватися дурною: вона дарує мені нові світи і виганяє мене з них».
 
«Моє дитинство було таким, що називають «щасливим». Мої батьки були люблячими, добрими та розумними. Для мене другою мамою була моя двоюрідна бабуся. Я могла наслідувати трьох моїх братів (ну і «боротися» з молодшими з них). І кожен у сім'ї був радий тому, що я була дівчинкою. Це зробило мене здатною радіти з того, що я жінка».
 
«Мудрий не той, хто знає відповіді на всі запитання, а той, хто знає питання, на які немає відповідей».
 
«Найважливіші питання ти маєш поставити собі сам».
 
«Найважливіше це не результат пошуку, а сам пошук. Правда має відкриватися потроху. Якщо тобі надати її цілком, ти можеш просто не прийняти її».
 
«Нам подобається думати, ніби ми живемо при сонячному світлі; але половина світу завжди у темряві; і фантазія, як і поезія, говорить мовою ночі».
 
«Найбільша проблема релігії полягає в тому, що сьогодні їй доводиться бути містичною та войовничою одночасно».
 
«Навіть дурниці небезпечні в руках дурня».
 
«Немає правильних відповідей на неправильні запитання».
 
Далі буде.
 
Фото https://haciaelespacio.aem.gob.mx/revistadigital/articul.php?interior=1062
 
Джерела:
Урсула Ле Гуин. Волшебник Земноморья [аудио-книга] / Урсула Ле Гуин; пер. И. Тогоева.– К.: Сідіком, 2003.– эл. опт. диск (CD-ROM);МР3 -160кБіт /сек,44.1кГц.– (Лучшее зарубежное фэнтези).
Ле Гуин, Урсула. Глоток воздуха / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 320 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Голоса / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 352 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Левая рука тьмы: роман и рассказы / Г. У. Ле.– М.: Радуга, 1992.– 384 с.
Ле Гуин, Урсула. Пересадка: фантастические рассказы / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2007.– 320 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Легенды Западного побережья: фантаст. произведения / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 672 с.– (Вся Ле Гуин).
Ле Гуин, Урсула. Порог: роман / У. Ле Гуин ; пер. с англ. И. Тогоева; авт. предисл. В. Гаков.– Москва: Известия, 1989.– 221 с.– (Библиотека журнала «Иностранная литература»).
***
https://www.newyorker.com/culture/postscript/the-subversive-imagination-of-ursula-k-le-guin
https://literary-arts.org/archive/ursula-k-le-guin-5/
https://www.bunkhistory.org/resources/at-home-with-ursula-le-guin
https://www.nytimes.com/2018/01/23/obituaries/ursula-k-le-guin-acclaimed-for-her-fantasy-fiction-is-dead-at-88.html
https://www.literaryladiesguide.com/author-biography/ursula-k-le-guin/
https://www.biography.com/writer/ursula-k-le-guin
https://www.neh.gov/article/ursula-k-le-guin-was-creator-worlds
https://www.poetryfoundation.org/articles/148040/always-beginning
https://www.cluber.com.ua/ua/lifestyle/samorazvitie-lifestyle/2014/10/23-tsitatyi-genialnogo-pisatelya-ursulyi-le-guin/#goog_rewarded




Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар