Сторінки

вівторок, 24 грудня 2024 р.

Територія особистості

Урсула Ле Гуїн: 
«Ранок настане у будь-якому випадку –
навіть якщо ти забудеш завести будильник»
(продовження)

 

Вона завжди захищала та відстоювала власні принципи. Критикувала проєкти Amazon і Google, які, за її словами, намагалися захопити видавничу індустрію. Навіть  відхилила номінацію на премію «Неб'юла» за найкращу розповідь на знак протесту після позбавлення почесного членства польського письменника Станіслава Лема. У грудні 2009 року вийшла з Письменницької спілки, яка схвалювала проєкт оцифрування книг Google, що на її думку, порушує авторське право.
Літературознавці вважають її  прикладом для американців, «які прагнуть усвідомити темне колоніальне минуле своєї країни та пов'язати уроки цієї кривавої історії із сучасними проблемами зміни навколишнього середовища та соціальної нерівності». В одному зі своїх творів вона влучно процитує приказку письменника та фольклориста, поширену серед деяких представників народу Крі: «Він іде назад, дивлячись вперед».
Біографи називали її художником, який може піти у свій особистий створений світ та, можливо, не завжди знайти вихід. Вважали емоційно-теплою, складною яскравою особистістю, яка не боялася захищати власні забобони.
«Я можу стати колючою та войвничою, якщо мене просто назвуть писменником-фантастом». Я не така. Я романістка та поетка. Не запихайте мене в свій чортів осередок, куди я не вписуюсь, тому що я повсюди. Мої щупальця стирчатимуть з осередку в усі боки».
Відповідаючи одному з видань на питання, чи має хороший письменник страждати, зазначила: «Ні, життя й так тяжке. Ідею, що «хороший письменник має страждати», вигадали чоловіки. Флобер ходив і скиглив, ах, як йому тяжко живеться, як він страждає, поки якась жінка непогано обслуговувала його в побуті. Жінок ніхто в побуті не обслуговує. Жінки виконують усю реальну роботу, а не вигадують собі страждання».
Вона відстоювала красу та інколи руйнівну силу уяви. «Спротив та зміни часто поринають саме в мистецтво. Дуже часто в мистецтво слів».
Її книги перекладені більш ніж 40 мовами та продані мільйонними тиражами по всьому світові. Деякі, зокрема «Ліва рука темряви», дія якої відбувається на планеті без звичних гендерних відмінностей, друкуються вже майже 50 років.
Позажанрова та впевнена у собі Урсула Ле Гуїн, яка завжди йшла назад, дивлячись вперед,  в продовженні «Території особистості».


Олена Ємельянова
 

«Ніколи не май справи з тим, від кого ти хоч раз чув «я ж тобі говорив».
 
«Не можна тримати в невігластві розум, народжений у великих справах, це небезпечно».
 
«Небезпека невіддільна від влади, як тінь невіддільна від світла».
 
«Одна людина – звістка, дві людини – вторгнення...».
 
«Перш, ніж щось сказати чи зробити, ти неодмінно маєш дізнатися ціну, яку за це заплатиш!»
 
«Повірте, діти чудово розуміють, що єдинорогів немає. Але вони так само чудово розуміють, що книги про єдинорогів звичайно, якщо йдеться про добрі книги це правдиві книги».
 
«Погано, коли особисте рішення плутають з особистою думкою. Рішення те, що можна назвати цим словом, ґрунтується на спостереженнях, на фактичній інформації, на інтелектуальних і етичних судженнях. Думка, яку так люблять мас-медіа, політикани та соціологи, може складатися за повної відсутності інформації. У гіршому випадку особиста думка, не підкріплена ні моральними цінностями суспільства, ні роздумами, а відображає лише невігластво, заздрість і страх».
 
«Ранок настане у будь-якому випадку навіть якщо ти забудеш завести будильник».
 
Далі буде.
 

Фото https://ilcinemadelcarbone.it/film/worlds-of-ursula-k-le-guin

 

Джерела:
Урсула Ле Гуин. Волшебник Земноморья [аудио-книга] / Урсула Ле Гуин; пер. И. Тогоева.– К.: Сідіком, 2003.– эл. опт. диск (CD-ROM);МР3 -160кБіт /сек,44.1кГц.– (Лучшее зарубежное фэнтези).
Ле Гуин, Урсула. Глоток воздуха / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 320 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Голоса / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 352 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Левая рука тьмы: роман и рассказы / Г. У. Ле.– М.: Радуга, 1992.– 384 с.
Ле Гуин, Урсула. Пересадка: фантастические рассказы / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2007.– 320 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Легенды Западного побережья: фантаст. произведения / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 672 с.– (Вся Ле Гуин).
Ле Гуин, Урсула. Порог: роман / У. Ле Гуин ; пер. с англ. И. Тогоева; авт. предисл. В. Гаков.– Москва: Известия, 1989.– 221 с.– (Библиотека журнала «Иностранная литература»).
***
https://www.newyorker.com/culture/postscript/the-subversive-imagination-of-ursula-k-le-guin
https://literary-arts.org/archive/ursula-k-le-guin-5/
https://www.bunkhistory.org/resources/at-home-with-ursula-le-guin
https://www.nytimes.com/2018/01/23/obituaries/ursula-k-le-guin-acclaimed-for-her-fantasy-fiction-is-dead-at-88.html
https://www.literaryladiesguide.com/author-biography/ursula-k-le-guin/
https://www.biography.com/writer/ursula-k-le-guin
https://www.neh.gov/article/ursula-k-le-guin-was-creator-worlds
https://www.poetryfoundation.org/articles/148040/always-beginning
https://www.cluber.com.ua/ua/lifestyle/samorazvitie-lifestyle/2014/10/23-tsitatyi-genialnogo-pisatelya-ursulyi-le-guin/#goog_rewarded
 

Немає коментарів:

Дописати коментар