Сторінки

четвер, 26 грудня 2024 р.

Що читають бібілотекарі

Крушельницька, Лариса Іванівна. Рубали ліс... Спогади галичанки / Л. І. Крушельницька. – 4-те, опрац. вид. – Львів: Астролябія, 2018. – 574 с. : фот.

 

У книзі спогадів відомої вченої-археологині, громадської діячки і письменниці Лариси Крушельницької змальована історія двох родин – Крушельницьких і Левицьких, яка засвідчує трагічну долю галицької інтелігенції в XX столітті. Показано на незаперечних фактах життя, праці про надії та нескінченні втрати родини і загалом українського суспільства.
З безумством хоробрих галицькі інтелектуали – щедро обдарована талантами сім’я Крушельницьких, з багатьма синами, невістками, онуками, в 1934 (!) році переїздять зі Львова до Харкова, де їх майже дощенту вимордовують. Сонце омріяної Великої України виявилось сатанинською оманою – спалило майже всіх, а батько збожеволів. Урятувалась маленька дівчинка, ще дитина. Вирісши, вона описала цю родинну катастрофу.
Є різні версії цієї родинної трагедії. На думку одних, Крушельницькі вірили в соціалізм чи комунізм, інші вважають, що вони виконували завдання ОУН – українізувати інтелігенцію Східної України, не допустити тотальної русифікації. У спогадах авторка доносить думку, що галичани не мали простору для творчості, розвитку та наснаги в міжвоєнній Польщі, де українська інтелігента еліта задихалась. А в 1920-ті роки у радянській Україні почався бурхливий ренесанс українства у всіх сферах культури, і для звичайних людей нелегко було передбачити такий його кінець. Власне в тому й був подвиг Крушельницьких, вони своєю смертю опритомнили галичан, які цілими потоками готувались ринути в радянську Україну, вони показали чим є «збільшовичена ера».
Але сліпих і введених в оману є немало і в наш час. І збережений нащадок славетного розстріляного роду – Лариса Крушельницька – вкарбовує посил до живих і майбутніх поколінь думати, усвідомлювати і пам’ятати історію свого роду й України. Бо, як відомо, хто не знає своєї історії – не має майбутнього.
Жанр важко визначити. Це – мемуари, сімейна хроніка, сага роду, драма, трагедія. В книзі пульсує живе тіло історії. У тексті твору торохкотять колеса «телячих» вагонів, в яких вивозять невинних людей на Соловки чи ввозять депортованих із Заходу, як худобу, у комуністичний «рай». Чути віртуозну гру талановитої піаністки. Це життя в усіх контрастах, література фактів.
Загубила комуністична доба талановиті, обдаровані родини. Родини, яка знала майже всі європейські мови, гарно володіла пером і пензлем, мала музичні та хореографічні таланти. Всі їхні таланти втілилися в її спадкоємиці. Лариса Крушельницька – брунька роду, що вціліла, коли «рубали ліс». Назву спогадів вона взяла від заголовку роману свого дідуся Антона Крушельницького. Її ерудиція йшла від родинних традицій, високої культури роду, рівня освіченості галицької інтелігентної еліти. Вона – зразок української аристократії, який знищували впродовж століть всі режими, що панували на українських землях
Поза тим книга сповнена оптимізму і віри в можливості людини, в її інтелектуальну та моральну силу, Також подано літературні портрети сучасників авторки, а ще есе та нариси, написані з приводу важливих суспільних подій і тем.
 

Ірина Прокопенко, 
головна бібліотекарка відділу періодичних видань


Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут


 

середа, 25 грудня 2024 р.

Визначними місцями Придніпров´я

Дніпровський академічний театр опери та балету

 

Дніпровський академічний театр опери та балету зведений на місці колишнього міського парку, за проєктом авторського колективу на чолі з Борисом Жежериним. Під час проєктування архітектори спиралися на проєкт Житомирського музично-драматичного театру, утім і зовнішнє, і внутрішнє оформлення Дніпровської опери – унікальне.
За своєю архітектурою будинок має поширену в ті часи для подібних закладів культури форму куба, фасад і бокові стіни якого засклені від підлоги до самої стелі. Це створює ілюзію відсутності перепон між інтер’єром кулуарів і зовнішнім середовищем: увечері, коли вікна залиті яскравим освітленням, з вулиці добре проглядаються внутрішні інтер’єри. Виразним акцентом притеатральної площі, запроєктованої архітектором Павлом Нірінбергом, став світло-музичний фонтан «Муза» (автор скульптури Музи – Юрій Павлов).

26-го грудня 1974 року урочисті звуки фанфар проголосили відкриття в Дніпропетровську театру опери та балету. Театр відкрився балетом «Лебедине озеро» Петра Чайковського. Цією подією була відновлена історична спадкоємність, бо, власне, оперний театр у Дніпропетровську існував і раніше, з 1931 року і до Другої світової війни як ДРОТ (Дніпропетровський робітничий оперний театр).
У 1941 р. театр був евакуйований до Красноярська (РФ), де його трупа об’єдналася з Одеською трупою. Але після війни артисти театру поповнили трупи Одеси, Донецька, Харкова, у Дніпропетровську ж його діяльність не відновилась. Та жива пам’ять про «свою Оперу» і традиції, нею закладені, створювали передумови для відродження театру, що і здійснилося в 1974 р. Ухвала Ради Міністрів УРСР від 31 серпня 1973 р. (№ 405) офіційно ствердила ідею створення Дніпропетровської опери.
Сьогодні театр, зберігаючи репутацію музичного флагману регіону, продовжує стратегічний курс на збагачення репертуару як класичного, так і сучасного.
Артисти театру, маючи високий рівень майстерності, постійно беруть участь у різних міжнародних проєктах. Театр провадить активну гастрольну діяльність як з балетними, так і з оперними виставами.

 

Фото: https://adm.dp.gov.ua/news/gratsiozniy-tanets-ta-neymovirna-muzika-v-dnipropetrovskomu-teatri-pokazhut-kazkoviy-balet-luskunchik-a202c856f62bb3e1c2257f930052cc05

https://www.facebook.com/dnepr.opera.ballet.theater

https://www.opera-ballet.com.ua/about-us/


Посилання на відеоподкаст https://www.youtube.com/watch?v=1B1BrZBAN3Y


Джерела:


 Аливанцева, Е.  Старая история нового фонтана: [История площади Фонтанной: Острожская площадь, острог, Качельная, Яковлевский сквер, 8 Марта, парк им.Войцеховича] [Текст] // Уик-энд. - 2003. -  июнь. -  С. 42
Гамольский, Л.  "Гранд опера" в Днепропетровске: [О проекте реконструкции днепропетровского оперного театра] [Текст] // Днепр вечерний. - 2005. -  4 нояб. -  С. 5.
Днепропетровский театр оперы и балета // Днепровская правда. – 1973. – 22 сент. – (№ 189). – С. 4.
Дніпропетровський академічний театр опери та балету / [сост. Н. Іващенко]. - Дніпропетровськ: Маковецький Ю. б. в., б. р. - б/с : фот. кольор.
Дрыга А. Театру оперы и балета – 40! / А. Дрыга // Зоря. – 2014. – 26 груд. – (№ 97). – С. 1, 11.
Кокошко Ю. Арии в честь юбилея / Ю. Кокошко // Наше місто. – 2020. – 9 січ. – (№ 2). – С. 15.
Обласний Дніпропетровський театр опери та балету // Позиция. – 2014.
Чабан, М.  Живе землячка у далекому Голлівуді: [Сторінки життя оперної співачки Надії Негель-Семенець, що у 1930-х роках співала у Дніпропетров. оперному театрі]  [Текст] // Бористен/Борисфен. - 1997. -  №3
Днепропетровский государственный театр оперы и балета [Текст] / сост. Т. А. Шпаковская ; фотограф С. И. Просяк. - Днепропетровск : Облполиграфиздат, 1988. - 71 с. : фот.
 

Театральная летопись длиною в четверть века [Текст] : очерки, статьи, творч. портреты, интервью, информации / Т. А. Шпаковская. - Дн-ск : Пороги, 1999. - 318 с.
 Театри Дніпропетровщини : енциклопедія / Пд заг. ред. Т. Шпаковської.  - Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2003. - 720 с. - (Пізнавай і шануй свій край).
Тулянцев, Андрей Анатольевич. Юрий Чайка. Режиссер оперы (1943-2016) [Текст] / А. А. Тулянцев ; Днепропетр. акад. музыки им. М. Глинки. - Днепр : Лира, 2016. - 148 с. : фот. - (Выдающиеся музыканты Днепропетровщины).
Шпаковская, Татьяна Андреевна. Нина. Любовь и судьба - музыка [Текст] : очерк творчества / Т. А. Шпаковская. - Днепропетровск : Свидлер, 2011. - 154 с. : фот.
 

Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут









 














 

вівторок, 24 грудня 2024 р.

Територія особистості

Урсула Ле Гуїн: 
«Ранок настане у будь-якому випадку –
навіть якщо ти забудеш завести будильник»
(продовження)

 

Вона завжди захищала та відстоювала власні принципи. Критикувала проєкти Amazon і Google, які, за її словами, намагалися захопити видавничу індустрію. Навіть  відхилила номінацію на премію «Неб'юла» за найкращу розповідь на знак протесту після позбавлення почесного членства польського письменника Станіслава Лема. У грудні 2009 року вийшла з Письменницької спілки, яка схвалювала проєкт оцифрування книг Google, що на її думку, порушує авторське право.
Літературознавці вважають її  прикладом для американців, «які прагнуть усвідомити темне колоніальне минуле своєї країни та пов'язати уроки цієї кривавої історії із сучасними проблемами зміни навколишнього середовища та соціальної нерівності». В одному зі своїх творів вона влучно процитує приказку письменника та фольклориста, поширену серед деяких представників народу Крі: «Він іде назад, дивлячись вперед».
Біографи називали її художником, який може піти у свій особистий створений світ та, можливо, не завжди знайти вихід. Вважали емоційно-теплою, складною яскравою особистістю, яка не боялася захищати власні забобони.
«Я можу стати колючою та войвничою, якщо мене просто назвуть писменником-фантастом». Я не така. Я романістка та поетка. Не запихайте мене в свій чортів осередок, куди я не вписуюсь, тому що я повсюди. Мої щупальця стирчатимуть з осередку в усі боки».
Відповідаючи одному з видань на питання, чи має хороший письменник страждати, зазначила: «Ні, життя й так тяжке. Ідею, що «хороший письменник має страждати», вигадали чоловіки. Флобер ходив і скиглив, ах, як йому тяжко живеться, як він страждає, поки якась жінка непогано обслуговувала його в побуті. Жінок ніхто в побуті не обслуговує. Жінки виконують усю реальну роботу, а не вигадують собі страждання».
Вона відстоювала красу та інколи руйнівну силу уяви. «Спротив та зміни часто поринають саме в мистецтво. Дуже часто в мистецтво слів».
Її книги перекладені більш ніж 40 мовами та продані мільйонними тиражами по всьому світові. Деякі, зокрема «Ліва рука темряви», дія якої відбувається на планеті без звичних гендерних відмінностей, друкуються вже майже 50 років.
Позажанрова та впевнена у собі Урсула Ле Гуїн, яка завжди йшла назад, дивлячись вперед,  в продовженні «Території особистості».


Олена Ємельянова
 

«Ніколи не май справи з тим, від кого ти хоч раз чув «я ж тобі говорив».
 
«Не можна тримати в невігластві розум, народжений у великих справах, це небезпечно».
 
«Небезпека невіддільна від влади, як тінь невіддільна від світла».
 
«Одна людина – звістка, дві людини – вторгнення...».
 
«Перш, ніж щось сказати чи зробити, ти неодмінно маєш дізнатися ціну, яку за це заплатиш!»
 
«Повірте, діти чудово розуміють, що єдинорогів немає. Але вони так само чудово розуміють, що книги про єдинорогів звичайно, якщо йдеться про добрі книги це правдиві книги».
 
«Погано, коли особисте рішення плутають з особистою думкою. Рішення те, що можна назвати цим словом, ґрунтується на спостереженнях, на фактичній інформації, на інтелектуальних і етичних судженнях. Думка, яку так люблять мас-медіа, політикани та соціологи, може складатися за повної відсутності інформації. У гіршому випадку особиста думка, не підкріплена ні моральними цінностями суспільства, ні роздумами, а відображає лише невігластво, заздрість і страх».
 
«Ранок настане у будь-якому випадку навіть якщо ти забудеш завести будильник».
 
Далі буде.
 

Фото https://ilcinemadelcarbone.it/film/worlds-of-ursula-k-le-guin

 

Джерела:
Урсула Ле Гуин. Волшебник Земноморья [аудио-книга] / Урсула Ле Гуин; пер. И. Тогоева.– К.: Сідіком, 2003.– эл. опт. диск (CD-ROM);МР3 -160кБіт /сек,44.1кГц.– (Лучшее зарубежное фэнтези).
Ле Гуин, Урсула. Глоток воздуха / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 320 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Голоса / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 352 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Левая рука тьмы: роман и рассказы / Г. У. Ле.– М.: Радуга, 1992.– 384 с.
Ле Гуин, Урсула. Пересадка: фантастические рассказы / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2007.– 320 с.– (Звезды фантастики).
Ле Гуин, Урсула. Легенды Западного побережья: фантаст. произведения / У. Ле Гуин.– М.: Эксмо, 2008.– 672 с.– (Вся Ле Гуин).
Ле Гуин, Урсула. Порог: роман / У. Ле Гуин ; пер. с англ. И. Тогоева; авт. предисл. В. Гаков.– Москва: Известия, 1989.– 221 с.– (Библиотека журнала «Иностранная литература»).
***
https://www.newyorker.com/culture/postscript/the-subversive-imagination-of-ursula-k-le-guin
https://literary-arts.org/archive/ursula-k-le-guin-5/
https://www.bunkhistory.org/resources/at-home-with-ursula-le-guin
https://www.nytimes.com/2018/01/23/obituaries/ursula-k-le-guin-acclaimed-for-her-fantasy-fiction-is-dead-at-88.html
https://www.literaryladiesguide.com/author-biography/ursula-k-le-guin/
https://www.biography.com/writer/ursula-k-le-guin
https://www.neh.gov/article/ursula-k-le-guin-was-creator-worlds
https://www.poetryfoundation.org/articles/148040/always-beginning
https://www.cluber.com.ua/ua/lifestyle/samorazvitie-lifestyle/2014/10/23-tsitatyi-genialnogo-pisatelya-ursulyi-le-guin/#goog_rewarded
 

понеділок, 23 грудня 2024 р.

Неймовірно, але правда

 Факти з історії 


27 жовтня 1943 року директором Дніпропетровської обласної бібліотеки призначено Ларису Михайлівну Туманову. Це призначення сталось одразу після звільнення (25 жовтня 1943 р.) міста Дніпропетровська (зараз – Дніпро)  від німецько-фашистської окупації. «… А 26 жовтня зав. Облнаросвітою тов. Ковура А.О. доручив мене, як старому працівникові, приступити до відновлення Обласної бібліотеки. Директор тов. Коровкін не повернувся ще з війни, отже з 27 жовтня мене було призначено директором. Таким чином, на мене було покладено повну відповідальність за якомога швидше відновлення роботи Дніпропетровської обласної бібліотеки».

Лариса Михайлівна до Другої світової війни очолювала методичну роботу бібліотеки, директором бібліотеки була з 1943 по 1945 роки. Її головні внески у розвиток бібліотеки у післявоєнний час: швидке вирішення проблеми нового приміщення; відродження бібліотечного фонду, його опрацювання та надання для використання користувачам; залучення до участі у бібліотечному житті широкого кола творчої та технічної інтелігенції.

         У 1950 році Лариса Миколаївна підготувала письмові спогади про історію обласної бібліотеки, які стали вагомим джерелом для вивчення історії роботи закладу.

Зі спогадів Лариси Михайлівни  Туманової,

директорки бібліотеки з 1943 по 1945 рр.

Лариса Михайлівна Туманова: Спогади//Люди. Роки. Бібліотечне життя: Спогади ветеранів/ Упоряд. З.М. Рижкова. – Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2004. – с.3 – 16






Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут