Сторінки

понеділок, 4 вересня 2023 р.

Пунктир


 Сергій Жадан: «Мова зникає, коли нею не говорять про любов»

«Жадан – один серед найвидатніших поетів України та блискучий прозаїк, його твори перекладені багатьма мовами та нагороджувані у світі, – ми переконані, що це письменник щабля Нобелівської премії. Його голос як поета вже багато років має особливе значення для українців. Вільна Україна значною мірою говорить і думає словами Жадана, уважно вслухається у них. Сьогодні поет у своєму Харкові. Він бореться».
Це – текст відозви, пов'язаний із висуванням у березні 2022 року Комітетом літературознавчих наук Польської академії наук Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури.
Так, ми говоримо та думаємо словами українського письменника, перекладача, громадського діяча, фронтмена гуртів «Жадан і Собаки» та «Лінія Маннергейма». Володаря численних національних і міжнародних нагород, твори якого перекладено понад двадцятьма мовами. Таке потужне світове бажання осягати сучасну історію саме завдяки його творам.
У травні 2017 року «За особливий внесок в українську культуру та стійкість громадянської позиції» його нагородженого премією Василя Стуса. 18 грудня 2019 року американський ПЕН-клуб оголосив довгі списки. Книга вибраних віршів Сергія Жадана «Те, чим ми живемо, те, заради чого вмираємо» (англ. What We Live For, What We Die For) у перекладі театрального режисера Вірляни Ткач і американської поетеси Ванди Фіпс – серед номінантів у категорії «Перекладена поезія» (2020 PEN America Literary Awards).
У червні 2022 року «за видатну творчість і за гуманітарну позицію, з якою він піклується про людей під час війни і допомагає їм, ризикуючи своїм життям» Жадану присудили Премію миру німецьких книгарів (нім. Friedenspreis des Deutschen Buchhandels).
Він дійсно особливий і генетично відданий Україні не лише в своїй неповторній творчості, національному та світовому визнанні й любові. Коли перечитуєш його вірші та прозу, інтерв`ю, цілковито згоден з одним із його тверджень: «Мені подобаються люди, які в цей час живуть. Тому що це велика розкіш – бути причетним до історій та біографій стількох сильних, мужніх і талановитих людей».
А ще велика розкіш та щастя у співпричетності до Жаданівських рим, відчувати, затамувавши подих порожніми легенями, як «птах ріже повітря крилами» та продовжувати жити завдяки і всупереч.
«Ріка, яка пливе проти власної течії» – Сергій Жадан у «Пунктирі».

 «Батьківщина для кожного з нас починається там, куди нас виганяють із райського саду» («Господь симпатизує аутсайдерам»).

«Брехт належить до тих художників, які так чи інакше весь час десь поруч. Ти й не мусиш ними спеціально цікавитись, вони все одно будуть відлунювати в просторі. Це як із Пікассо. Або з Бітлз».


    «Головне – тримай при собі свою віру, свою любов і свою упертість. Спаситель – він не зважає на шкіру, він зважає на солідарність і чесність».


  «Концерти дають змогу не рефлексувати взайве. Така собі компенсаторика. Ти себе завантажуєш максимально роботою, щоб не опинитися сам на сам зі своєю порожнечею. До того ж активне культурне життя взагалі – свідчення сили духу українців. Я бачу, що для людей можливість випасти із суцільного сірого потоку гнітючих новин і списків загиблих, просто пострибати і покричати – важлива штука насправді».


        «Мова зникає, коли нею не говорять про любов» («Тамплієри»).


     «Мої «місця сили»? Київ, панорама правого берега Дніпра, коли дивитись із лівого берега. Або пагорби під Авдіївкою, з яких видно багатоповерхівки Донецька. Або київська траса під Харковом, коли починаєш угадувати наближення міста».


      «Мені подобаються люди, які в цей час живуть. Тому що це велика розкіш – бути причетним до історій та біографій стількох сильних, мужніх і талановитих людей».


     «Погляньте, як ламає й викручує людей, бо реальність жахлива, і не кожен готовий її сприймати. Важливо, аби мистецтво не просто фотографічно фіксувало все, що відбувається, а працювало делікатніше».


     «Самотність не в тім, що ти не отримуєш пошту, а в тім, що ти і сам нікому не пишеш…» («Прощання слов’янки»).


       «Стосунки з Богом у мене рівні. З релігією так само».


      «Тиша лише посилює голоси. Темрява лише окреслює світло».


     «Українці – це суспільство без шкіри, нам варто перестати боятися і бути впевненими у собі».


     «Це звучить дуже дивно, бо, з одного боку, важливо розповідати про нашу боротьбу, фіксувати кожне ім’я і кожне обличчя. Але з іншого – емоційна складова читача чи глядача цього всього не витримає. Занадто багато смерті, занадто багато крові. І це дилема для нашого мистецтва – куди рухатися, про що говорити».


     «Цей дощ (війна) надовго. Говорю не про термін війни, а про термін потрясіння, його масштаб».


        «Улюблена книга Біблія в українському перекладі».


       «Я себе почуваю, як ріка, яка пливе проти власної течії» («Депеш Мод»)


    «Я був готовий залишатися в Харкові доти, доки там буде українське військо. Жити в окупації не збирався, бо ж було зрозуміло, що я в розстрільних списках».

 

Джерела:
Дзюба, Іван Михайлович. Чорний романтик Сергій Жадан / І. М. Дзюба. – Київ : Либідь, 2017. – 110, [2] с. : іл.
Жадан, Сергій Вікторович. Anarchy in the UKR / С. Жадан. – Харків : Фоліо, 2006. – 223 с. – (Графіті).
Жадан, Сергій Вікторович. Ворошиловград : роман / С. Жадан. – Харків : Фоліо, 2010. – 442 с. (Графіті).
Жадан, Сергій Вікторович. Гімн демократичної молоді / С. Жадан. – Харків : Фоліо, 2006. – 223 с. – (Графіті).
Жадан, Сергій. Депеш Мод / С. Жадан. – Харків : Фолио, 2004. – 229 с. – (Графити).
Жадан, Сергій Вікторович. Ефіопія / Сергій Вікторович Жадан. – Харків : Фоліо, 2011. – 124 с. – (Сафарі).
Жадан, Сергій. Життя Марії : книга віршів і перекладів / С. Жадан. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2015. – 184 с.
Жадан, Сергій Вікторович. Капітал / С. В. Жадан. – Харків : Фоліо, 2007. – 797 с.
Жадан, Сергій Вікторович. Марадона : нова книга віршів / С. Жадан. – Харків : Фоліо, 2008. – 169 с. – (Сафарі).
Жадан, Сергій Вікторович. Месопотамія : [зб. оповідань і віршів] / С. В. Жадан. – Харків : Кн. Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2014. – 365 с. : іл.
https://vogue.ua/article/culture/knigi/gemingveya-ya-zaraz-ne-zmig-bi-chitati-vin-v-kozhnomu-moyemu-mesendzheri-interv-yu-z-sergiyem-zhadanom-52 https://ukrainky.com.ua/sergij-zhadan-pro-lyubov-zhyttya-smert-chas-ta-vijnu/138.html
https://life.pravda.com.ua/culture/2021/06/13/245165/
https://ukrclassic.com.ua/katalog/jj/zhadan-sergij/3176-sergij-zhadan-biografiya

 
Фото https://life.pravda.com.ua/culture/2021/06/13/245165/
 


Немає коментарів:

Дописати коментар