Сторінки

середа, 6 листопада 2024 р.

Вулиці нашого міста

Законодавець архітектурної моди Дніпропетровська 1930-х років

 

У 2015 році вулиця Яшина в Новокодацькому районі Дніпра була перейменована на честь видатного дніпропетровського архітектора Володимира Самодриги.
Володимир Васильович Самодрига народився у 1899 р. у Катеринославі. Трудову діяльність розпочав ще у 1916 р., під час Першої світової війни креслярем у Міській управі. Згодом, уже під час радянської влади, працював техніком-конструктором у міському комунгоспі.
У 1929 р. В.В. Самодрига закінчив Дніпропетровський інженерно-будівельний інститут (нині Придніпровська державна академія будівництва та архітектури) за фахом інженера з цивільного будівництва та архітектури.

В.В. Самодрига надалі сформувався як талановитий учень видатного міського архітектора – О.Л. Красносельського. Вже з кінця 1920-х рр. архітектурна кар’єра В.В. Самодриги різко пішла вгору. Думається, це було наслідком як безсумнівного таланту молодого зодчого, так і покровительства його вчителя, який у тридцяті роки XX ст. став справжнім законодавцем архітектурної моди Дніпропетровська.
Працюючи архітектором, Володимир Самодрига виконав багато проєктів житлових і громадських будівель. Відзначився на ниві проєктування багатоповерхових житлових споруд одразу в двох архітектурних стилях – конструктивізму та неокласицизму. Перший значний спроєктований ним об’єкт – «Будинок товариства політкаторжан» (площа Шевченка, 6) зведений у 1930 року. Одним з найвідоміших і найбільших проєктів архітектора стала будівля обласного управління НКВС (Народного комісаріату внутрішніх справ (1935 р.). Нині в будівлі розташовуються обласні управління СБУ та МВС України. Володимир Самодрига зі своїми учнями виконав проєкт Будинку радгоспів (1935 р.), де повинні були розміщуватися обласні адміністративні установи в галузі сільського господарства (вул. Старокозацька, 52).

У 1936–1939 рр. Володимир Самодрига в співавторстві зі своїм учителем Олександром Красносельським виконав реконструкцію корпусу Дніпропетровського державного університету (нині 2-ий корпус ДНУ по проспекту Дмитра Яворницького, 36). Старовинна будівля реального училища (1890–1891 рр.) була надбудована двома поверхами, а фасади змінені у стилі неокласики. Зведена у 1940 році школа № 23 добре вписалась до ансамблю будівель неокласичного стилю – двома корпусами історичного музею. Останньою значною роботою архітектора стала реконструкція на початку 1950-х років «Будинку спеціалістів», що розташовувалася на розі проспекту Дмитра Яворницького та Соборної площі.
Володимир Самодрига відомий також як краєзнавець. Він багато років очолював архітектурну секцію товариства охорони пам'яток. У 1976 році разом з краєзнавцем А. Стародубовим і архітектором С. Івановим написав книгу «Пам’ять історії» з архітектури Дніпропетровська, яка була видана
  в 2001 році.
Володимир Васильович Самодрига помер 18 травня 1981 року в місті Дніпропетровську.

 

Фото https://midnipro.museum/vulytsi-dnipra/volodymyra-samodryhy/
https://www.dnipro.libr.dp.ua/Volodimir_Samodriga_arhitektor
 

Джерела:
Андрущенко Н.П., Кавун М.Э., Лопатюк Н.А. и др.; Под общей ред. Н.Н. Кондель-Перминовой. Владимир Самодрыга // Днепропетровск. Архитекторы. Киев: Идательский дом А+С, 2006. – С. 240–241.
Кавун М. Э. Архитектор первых элитных «высоток» и днепропетровской «Лубянки» / М. Э. Кавун // Недвижимость в движении. – 2011. – № 18. – С. 9.
Кавун М. Володимир Самодрига: видатний архітектор Дніпропетровська середини ХХ ст. // Моє При-дніпров’я: Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2014 рік : бібліограф. видання / Дніпропетр. обл. універс. наук. б-ка ім. Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія ; упоряд. І. Голуб. – Дніпропетровськ : ДОУНБ, 2013. – С. 252.
 

Посилання на відеоподкаст https://www.youtube.com/watch?v=kG_T3SGLPaA



Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

            Замовити книги можна тут









 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар