Сторінки

середа, 16 липня 2025 р.

Пунктири історії

 Луї Армстронг. Будинок Джонса, феномен, сумувати за Новим Орлеаном (продовження)

 

Деякі музикознавці напишуть, що Армстронг – музикант аж ніяк не видатних даних, бо багато хто після нього грав джаз глибше, оригінальніше, технічніше. Зазначать, що він не є революціонером у творчості, бо його неможливо порівняти, наприклад, ані з одним із засновників стилю бібоп Чарлі Паркером, ані з впливовим джазовим саксофоністом і композитором Джоном Колтрейном.
І життя його не є праведним... І не так вже помилялися ті, хто дорікав йому в невігластві та вульгарності.
Напевно в цьому є доля істини. Армстронг падав, помилявся, неодноразово опинявся в критичних ситуаціях. Але ж справжне мистецтво все врівноважує. Він не зміг би грати, якщо б не розповідав про особисте, пережите з усіма його контрастами. Саме ця магія вседоступності до особистого зрозуміла та близька різним людям. Саме така його музика робить їх по-справжньому щасливими. Саме в цьому деякі вважають розгадку феномену Армстронга й того величезного впливу, який він справляв й досі справляє на слухачів.
Ще на початку життя він став свідком пристрастей, з якими більшість не стикається за все життя. На кожному кроці – обман і крадіжка. Його постійно оточували скалічені наркотиками, алкоголем і хворобами люди. Армстронг часто ідеалізував свою молодість, сентиментальне ставлення до неї звучало в його музиці. Це зовсім не заважало йому бачити світ таким, яким він був насправді, і поводитися відповідно. Але питання «Ти знаєш, що таке сумувати за Новим Орлеаном, де ти лишив своє серце?..» – лишилося ключовим у його житті і віддзеркалював він його до останніх днів.
Напередодні нового 1912 чи 1913 року Луї разом зі своїм вокальним квартетом вийшов на вулицю. У Новому Орлеані існував звичай влаштовувати на свята феєрверк, а в кварталі, де жив Армстронг, іноді й стрілянину холостими патронами. Виходячи з дому, Луї прихопив пістолет. Несподівано якийсь хлопчик вистрілив у бік Армстронга, той відповів. Не встиг схаменутися, як величезний білий поліцейський потяг його в дільницю.
Луї засудили до позбавлення волі у виправному будинку для негритянських дітей. Розповідаючи цю історію, зазвичай підкреслюють, що вирок був дуже несправедливим, що не можна було позбавляти волі на такий тривалий термін маленьку дитину, тим більше за таку незначну провину. Але, Луї до того вже потрапляв у подібні історії й отримуав попередження, тому… .
Саме тут потрібно згадати про людину, яка вплинула, як  на Луї так і на всю подальшу історію джазу. Такі особистості постійно траплялися на його шляху, турботливо вели крізь Сцили та Харібди. Мова про першого жителя Нового Орлеану, який почав займатися дитячою благодійністю, негра, колишнього солдата Джозефа Джонса.
На початку XX століття разом із дружиною Менюеллою він став приводити у свій будинок бездомних негритянських дітлахів. Отримавши кілька старих будівель на околиці міста, відкрив для них виправний будинок. В ньому вони  вчилися читати, писати і рахувати, а в інший час працювали в саду. Двічі на тиждень хлопчики брали дерев'яні рушниці та барабани і марширували по двору. Армстронг у спогадах запевняв, що вони займалися стройовою підготовкою щодня.
У виправному будинку Джонса, з урахуванням його армійського досвіду, були встановлені суто військові порядки. Діти мали не лише марширувати, навіть до їдальні вирушати за сигналом горну, а у приміщеннях підтримували казармовий порядок і чистоту. Бюджет закладу був ганебно нікчемним, Джонс був змушений додавати до нього свою зарплатню. Він був чудовою людиною, найвидатнішим негритянським діячем, якого колись мав Новий Орлеан, першим негромом, якому було вручено символічний ключ від міста. Все своє життя він віддав «Будинку». Його поважало все місто, ним захоплювалися, але помер він буквально жебраком.
Перші дні, «ув'язнений» Луї почувався огидно і дуже сумував. Але незабаром звик, йому навіть сподобалася дисципліна, що тут панувала. Вперше в житті встановився якийсь порядок, якого було позбавлене його попередне життя. До того ж, харчування, яким би мізерним воно не було, виявилося регулярним.  Вихованці дотримувалися чистоти, в Луї з'явилися черевики,  власна постіль і певний режим сну. Армстронг знайшов свій дім у буквальному значенні цього слова.

Олена Ємельянова

Далі буде.
 
 
Джерела:
В мире музыки: кн. для чтения на англ. яз. Учеб. пособие для музык. вузов и вузов искусств / Сост Е.П. Прошкина.– М.: Высшая школа, 1991.– 141 с.
Великие люди джаза / под ред. К. Мошкова.– СПб.; м.; Краснодар: Лань – Планета музыки, 2009.– 736 с.– (Мир культуры, истории, философии).
Коллиер Д.Л. Становление джаза: популярный исторический очерк / Дж. Л. Коллиер; пер. с англ.; предисл. и общ. ред. А. Медведева.– М.: Радуга, 1984.– 389 с.
Коллиер Д.Л. Луи Армстронг. Американский гений. Пер. с англ. / [Предисл. А.В. Медведева]. – М.: Радуга, 1987.– 421, [1] с.: ил.
Tanner Paul O.W. et al. Jazz: монография / Tanner Paul O.W., Megill David W., Gerow Maurice.– 7th ed.– USA : WCB, 1992.
Tanner Paul O. W. Jazz: сборник научных трудов / Paul Tanner.–  9 th. ed.– Boston: McGraw-Hill Colledge, 2001.– 388 p. + 1 CD-ROM.
Пономарев В.М. На обратной стороне звука / В.М. Пономарев.– М.: Аграф, 2003.– 252 с., [16] л. ил.– (Волшебная флейта. Исповедь звезды).
Цалер И.В. Великие джазовые музыканты. 100 историй о музыке, покорившей мир: сборник биографической информации / И.В. Цалер.– М.: ЦЕНТРПОЛИГРАФ, 2011.– 479 с.
***
https://books.google.com.ua/books?id=7iznCwAAQBAJ&pg=PR9&hl=ru&source=gbs_selected_pages&cad=1#v=onepage&q&f=false
https://archive.org/details/satchmomylifeinn001956mbp/page/n17/mode/2up
https://talentscollection.com/uk/materials/show/luji-armstrong---legenda-svitovoji-dzhazovoji-sceni
https://www.thoughtco.com/louis-armstrong-1779822
https://www.grammy.com/news/louis-armstrongs-what-wonderful-world-still-poignant-50
https://www.europosters.com.ua/art-photo/louis-armstrong-v180304
https://thecircle.de/en/collections/louis-armstrong
https://www.mediastorehouse.co.uk/mary-evans-prints-online/new-images-july-2023/louis-armstrong-daniel-1901-1971-nicknamed-32220872.html
https://talentscollection.com/uk/materials/show/luji-armstrong---legenda-svitovoji-dzhazovoji-sceni
https://www.npr.org/2007/08/08/12484983/louis-armstrong-the-man-and-his-music-part-2
https://www.louisarmstronghouse.org/biography/
https://64parishes.org/entry/louis-armstrong-adaptation
https://www.world.gazetesanat.com/biography-of-louis-armstrong/
https://www.blackmusicproject.com/artists/louis-armstrong
https://www.blackmusicproject.com/artists/louis-armstrong



Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

         Замовити книги можна тут

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар