Сторінки

середа, 9 липня 2025 р.

Пунктири історії

Луї Армстронг. Ялинка на Різдво та єдині сльози за життя
(продовження)


Отже, батькові Луї був байдужий, на матір сподіватися не доводилося. Обидва залишали його без догляду, і розраховувати він міг лише на турботу сусідок, багато з яких були повіями. Коли маленький Луї вкотре лишався сам, без їжі, вони брали його до себе і доглядали. Через багато років Армстронг назве їх «сестрами», які фактично його виростили.

Йому дійсно завжди бракувало справжнього батька. Натомість не бракувало тих, кого називав «вітчимами». Мініатюрна, кремезна, жвава Мейєнн, мала успіх у чоловіків. За дванадцять років, що Луї прожив на вулиці Пердідо, в його будинку побувало щонайменше шість «вітчимів», але звичайно то не були справжні турбота, захист, поради та допомога, на які очікував та яких потребував. Луї було близько двох рочків, коли Мейєнн народила другу дитину, дівчинку Беатріс.

Про Мері Енн, матінку Луї, яку близькі звали Мейєнн відомо, що вона народилася на початку 80-х XVIII століття в маленькому містечку Бутт. У дівоцтві, напевно, мала прізвище Майлз, в дитинстві або в ранній юності перебралася до Нового Орлеану. У п'ятнадцять, почала зустрічатися з Віллі Армстронгом. Так, вона часто кидала дітей на жалісливих сусідів і зникала. До того ж, надто покладалася на Луї як на помічника та годувальника. Незважаючи на це, між нею та сином склалися теплі стосунки, які залишалися такими аж до її смерті, що настала порівняно рано, коли їй було трохи більше за сорок. Вона по-своєму турбувалася про сина і намагалась зробити для нього все, що було в її силах. Навіть, коли він був уже дорослим хлопчиком і мешкав і Чікаго, вирушала на допомогу, ледь почувши, що в її Льюїса якість неприємності.

Так, Мейєнн звала сина Люїсом. Йому дуже подобалося це повніше ім'я, тим більше майже ніхто до нього так не звертався. Для більшості, в тому числі й для дружин, він був просто Луї.

Між матір'ю та сином склалися стосунки, які швидше нагадували стосунки між братом і сестрою. Якось він  зізнався, що плакав лише раз у житті – коли закривали труну Мейєнн. Він насправді не часто давав волю сльозам.

Неможливо навіть уявити, чого був позбавлений Армстронг у дитинстві. Через роки його четверта дружина Люсіль Уїлсон, з якою він прожив у шлюбі понад тридцять років, розповіла дослідникові джазу Нету Хентоффу неймовірну різдвяну історію. Колись під час гастролей Люсіль купила маленьку різдвяну ялинку, лампочки... «Лежачи в ліжку, Луї не відриваючись дивився на ялинку. У нього були очі як у дитини, коли він бачить щось незвичайне... «Не вимикай лампочки, – попросив Луї.– Нехай горять. Я хочу дивитися на них, ти знаєш, це моя перша в житті ялинка». Я не могла навіть уявити, що, доживши до сорока років, Армстронг ніколи не мав ялинки. …В мене стискалося серце, коли я почула його зізнання. Наступного дня, 26 грудня, ми мали виїхати до Канзас-Сіті. Різдво минуло, і я хотіла залишити ялинку в готелі, але Луї попросив: «…давай не залишатимемо її тут. Візьмемо деревце з собою». Довелося збирати зелену красуню в дорогу, і почалася її подорож разом з нами нічними поїздами з міста до міста».

Пам'ять про нужденне дитинство ніколи його не полишала. Але, незважаючи на всі жахіття та випробування, він зберіг про нього найкращі спогади, без яких неможливо уявити ані його подальше життя, ані музику.

Олена Ємельянова

Далі буде.

 

Фото https://www.world.gazetesanat.com/biography-of-louis-armstrong/
 
Джерела:
В мире музыки: кн. для чтения на англ. яз. Учеб. пособие для музык. вузов и вузов искусств / Сост Е.П. Прошкина.– М.: Высшая школа, 1991.– 141 с.
Великие люди джаза / под ред. К. Мошкова.– СПб.; м.; Краснодар: Лань – Планета музыки, 2009.– 736 с.– (Мир культуры, истории, философии).
Коллиер Д.Л. Становление джаза: популярный исторический очерк / Дж. Л. Коллиер; пер. с англ.; предисл. и общ. ред. А. Медведева.– М.: Радуга, 1984.– 389 с.
Коллиер Д.Л. Луи Армстронг. Американский гений. Пер. с англ. / [Предисл. А.В. Медведева]. – М.: Радуга, 1987.– 421, [1] с.: ил.
Tanner Paul O.W. et al. Jazz: монография / Tanner Paul O.W., Megill David W., Gerow Maurice.– 7th ed.– USA : WCB, 1992.
Tanner Paul O. W. Jazz: сборник научных трудов / Paul Tanner.–  9 th. ed.– Boston: McGraw-Hill Colledge, 2001.– 388 p. + 1 CD-ROM.
Пономарев В.М. На обратной стороне звука / В.М. Пономарев.– М.: Аграф, 2003.– 252 с., [16] л. ил.– (Волшебная флейта. Исповедь звезды).
Цалер И.В. Великие джазовые музыканты. 100 историй о музыке, покорившей мир: сборник биографической информации / И.В. Цалер.– М.: ЦЕНТРПОЛИГРАФ, 2011.– 479 с.
***
https://books.google.com.ua/books?id=7iznCwAAQBAJ&pg=PR9&hl=ru&source=gbs_selected_pages&cad=1#v=onepage&q&f=false
https://archive.org/details/satchmomylifeinn001956mbp/page/n17/mode/2up
https://talentscollection.com/uk/materials/show/luji-armstrong---legenda-svitovoji-dzhazovoji-sceni
https://www.thoughtco.com/louis-armstrong-1779822
https://www.grammy.com/news/louis-armstrongs-what-wonderful-world-still-poignant-50
https://www.europosters.com.ua/art-photo/louis-armstrong-v180304
https://thecircle.de/en/collections/louis-armstrong
https://www.mediastorehouse.co.uk/mary-evans-prints-online/new-images-july-2023/louis-armstrong-daniel-1901-1971-nicknamed-32220872.html
https://talentscollection.com/uk/materials/show/luji-armstrong---legenda-svitovoji-dzhazovoji-sceni
https://www.npr.org/2007/08/08/12484983/louis-armstrong-the-man-and-his-music-part-2
https://www.louisarmstronghouse.org/biography/
https://64parishes.org/entry/louis-armstrong-adaptation
https://www.world.gazetesanat.com/biography-of-louis-armstrong/
https://www.blackmusicproject.com/artists/louis-armstrong
https://www.blackmusicproject.com/artists/louis-armstrong



Більше про бібліотеку тут

            Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

         Замовити книги можна тут

 

Немає коментарів:

Дописати коментар