Барон фон Мюнхгаузен. Відомий усім та нікому
(закінчення)
Окрім Рудольфа Еріха Распе, про нашого героя писав граф Рокс Фрідріх Лінар. Три сюжети фігурують в його книзі «Der Sonderling», що видана в 1761-му. Саме тоді ім'я барона вперше увійшло в літературну середу.
У 1781 році збірник забавних історій було опубліковано в берлінському альманасі «Путівник для веселих людей» із зазначенням, що належать вони відомому своєю дотепністю пану М-г-з-ну (Мюнхгаузену), що живе в Г-рі (Ганновері). У 1783-му в тому ж альманасі вийшли ще два оповідання.
Через два роки Распе публікує власну версію почутих розповідей, а ще через рік - німецький письменник Готфрід Август Бюргер випускає в Геттінгені, недалеко від рідного містечка Карла, перше видання "Пригод" на німецькій мові.
Реальний барон Мюнхгаузен став свідком всього цього і погрожував подати в суд за образу честі й гідності. До суду, правда, справа не дійшла.
Так він отримав титул «короля брехунів».
Літературний персонаж завоював славу у всій Європі, в той час, як життя реального Мюнхгаузена виявилася нелегким.
У 1790 році померла дружина Якобінія. Через деякий час наш герой одружився знов - на зовсім молодій Бернардіні фон Брун, яка виявилася легковажною та марнотратною. Скінчилося все тим, що барон став банкротом і помер в 1797-му від апоплексичного удару.
Перед смертю відпустив останній у своєму житті жарт: на питання служниці, як він втратив два пальці на нозі (відморожених в далеких краях), Мюнхгаузен відповів: «Їх відкусив на полюванні білий ведмідь».
Але, після смерті, слава нашого героя тільки множилася. Багато творців, через роки й століття, поверталися думками й творчістю до пригод барона. Так його життя обросло новими вигаданими пригодами, що побачили світ не тільки через публікації, але і через екранізації, мультиплікації, театральні постановки, скульптури і карбування.
https://www.nkj.ru/archive/articles/30845/
Бюргер, Готфрид Август. Приключения барона Мюнхгаузена [Текст] / Г. А. Бюргер ; пер. с нем. В. С. Вальдман ; худож. О. М. Рябченко. - Каневская : Бакай, 1994. - 127 с.
Соловей, Т. Г. "Самый праведивый человек на земле" в новом тысячелетии:["Приключения барона Мюнхгаузена"Р.-Э.Распе] [Текст] / Т.Г. Соловей // Литература в школе. - 2003. - Ст. 2. - С. 44-48.
Амбарцумян, Г. Подлинная история барона Мюнхгаузена [Текст] / Г. Амбарцумян // Знание-сила. - 2004. - Ст. 5. - С. 115-123
Немає коментарів:
Дописати коментар