«Кожний закоханий хоче почути лише про своє кохання...»
Саме про кохання майже у всіх своїх творах, незважаючи на їх сатирично-гротескну та таємничо позамежну складову, намагався прокричати сучасникам та нащадкам німецький письменник, казкар Ернст Теодор Вільгельм Гофман.
Людина романтичних поривів та вчинків, пристрасних та інших прихільностей з неймовірним почуттям гумору.
Захопившись творчістю Моцарта - одне зі своїх імен він змінює на Амадей. Закохавшись у вихованку пансіону, спочатку разом із приятелем намагається прорити туди підземний хід, після невдачі, будує справжню повітряну кулю.
Син пруського адвоката, що виховувався у родині дядька із фантастично-містичним мисленням. Народжений із талантами музиканта й художника, але все життя вимушений займатися на державній службі юриспруденцією, щоб заробляти.
У дванадцять він вільно грав на гітарі, органі, скрипці, арфі. Деякі зали Варшавських «Музичних зборів», одним із засновників яких був Гофман, прикрашено його розписами. Автор музичних творів, що чули в оперних залах Польщі, диригент із прекрасним тенором.
Гофман стверджував, що улюблений кіт Мурр є першим читачем його творів (і робить це вголос ) та без перебільшення – філософ. Напевно за це він зробив його героєм роману «Життєві погляди кота Мурра».
«Живописець внутрішнього світу», письменник творчість якого в оригіналі ретельно вивчав Федір Достоєвський та прихильниками якого були Олександр Пушкін та Василь Жуковський.
За життя його літературу не полюбляла німецька критика, але Європа та Америка – визнавали та захоплювались.
Влучно акцентував Стефан Цвейг, який відносив Гофмана до вічної гільдії поетів-романтиків, «які вигадали для життя, що їм дошкуляло, найоригі-нальнішу помсту - створювати життєві образи, найколоритніші за дійсність».
Про один з останніх творів Гофмана у рубриці нашого блогу.
Казкова повість-гротеск «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер»
Одним з останніх творів, написаних Ернстом Теодором Амадеєм Гофманом є «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер». Сам автор охарактеризував повість, як «витвір дуже нестриманої та саркастичної фантазії». Так, бо головного героя митець створив у припадку лихоманки. За вікном – 1819-й, Гофман тяжко хворіє. Лікар, Юліус Едуард Хітциг, щодня навідується до нього та є свідком бурхливої фантазії свого пацієнта. Якось при сильному нападі лихоманки, митець простягнув доктору гарячу руку та швидко й відривно почав розповідати про бридкого, пришелепуватого виродка, який усе робив навпаки та про чоловіка одягненого у сюртук із «підстреленими» рукавами та надміру довгими полами. Пообіцяв, коли видужає, обов’язково напише про «цих двох малих». Хітцига зацікавила ідея, і тільки-но Гофман одужав, твір було створено. Робота не зайняла у письменника й двох тижнів. Ще й портрет намалював, стверджуючи, що ніхто, крім нього, не знає Цахеса в обличчя.
Образ героя, звісно, створив Ернст, однак мотиви повісті спираються на деякі запозичені ідеї літературних попередників. Наприклад, незвичайні імена – з книги лікаря XVIII сторіччя Йогана Георга Циммермана «Про самотність», ідею з трьома волосинками, що надають магічну силу її господарю – з казки «Чорт з трьома золотими волосинами» братів Грімм. Але, літературний сюжет є цілком оригінальним, сповненим іронії та гострої сатири.
Далі буде
Гофман, Эрнест Теодор Амадей (1776-1822). Жизнь и творчество. Письма, высказывания, документы [Текст] / Э. Т.А. Гофман ; сост. К. Гюнцель ; авт. предисл. А. Карельский ; пер. Т. Клюева ; худ. Э. Т.А. Гофман. - М. : Радуга, 1987. - 464 с.
Художественный мир Э.Т.А.Гофмана [Текст]. - М. : [б. и.], 1982.
Давиденко, Г. Й. Історія зарубіжної літератури XIX початку ХХ століття [Текст] : навчальний посібник / Г. Й. Давиденко, О. М. Чайка ; Міністерство освіти і науки України, Глухівський державний педагогічний університет ім. С.М. Сєргєєва-Ценського. - К. : Центр учбової літератури, 2007. - 400 с.
Більше про бібліотеку тут
Замовити книги можна тут
Немає коментарів:
Дописати коментар