Хьоґ, Петер. Смілла та її відчуття снігу: роман / П. Хьоґ; пер. з данської В. М. Верховня. – Харків: Фоліо, 2013. – 575 с.
Юлія Зюлева, вчений секретар ДОУНБ
Більше про бібліотеку тут
Ми в соціальних мережах: Vkontakte Facebook Twitter
Замовити книги можна тут
Чи знаєте ви сімдесят визначень слова «сніг», а вмієте розмовляти із льодом? А може читаєте заради розваги праці Евкліда? Мабуть ні… А ось фрекен Смілла вміє все це та навіть більше.
Роман, написаний автором-чоловіком від імені жінки, приніс письменникові світову популярність і кілька літературних нагород. Оповідь ведеться від першої особи Смілли Кваавігаак Ясперсен — датчанки родом з Гренландії, тридцяти семи років, вченого-гляціолога, яка сама себе характеризує так: «Я не досконала. Мені більше подобається сніг і лід, ніж любов».
Початок сюжету може здатися банальним та описаним вже неодноразово: підозріла смерть сусідського хлопчика, яку хочуть видати за нещасний випадок, не задовольняє Сміллу Ясперсен, що встигла відчути приязнь до малого під час їх спілкування, а отже і привід до власного розслідування. На цьому схожість сюжетів закінчується і ми поринаємо у світ снігу та відчуттів, холоду та відносин.
За моїми відчуттями, якби автор захотів взяти участь у конкурсі льодових скульптур, то цей роман зміг би здобути перемогу, адже кожна сторінка прозора, холодна, чиста, кристалічна. Роман як льодовий торос, що скував непристосоване до арктичної зимівлі судно. Низька температура підтримується в романі за рахунок убивчо-крижаної інтонації, самоіронії та тверезої оцінки подій. Смілла вдало поєднує іронічні зауваження та дотепні парадокси, від яких мороз по шкірі не менш ніж від мінусової температури на вулиці. Очима героїні роману я побачила Данію, зокрема Копенгаген, зі своєю чіткою соціальною ієрархією, Гренландію – з безкрайніми льодовими просторами та спробами місцевого населення зберегти свою самобутність. Читаючи цей роман-квест, арктичний детективний трилер, я чітко зрозуміла, що не розслідування вбивства займає перше місце, ні, головне – це пошуки себе, вихід з кризи, сприйняття свого минулого та визначення місця у сьогоденні. Детективна драма Петера Хьоґа «Смілла та її відчуття снігу» змушує замислитись, відшукуючи відповіді на питання про своє життя, про соціум, про споконвічне, сучасне та майбутнє.
Юлія Зюлева, вчений секретар ДОУНБ
Більше про бібліотеку тут
Ми в соціальних мережах: Vkontakte Facebook Twitter
Замовити книги можна тут
Немає коментарів:
Дописати коментар