Українські музичні інструменти
Українці здавна висловлювали свої емоції, жалі, радощі через музику. Нашій культурі властива різноманітність музичних інструментів – кожен на різний випадок і до окремих свят і подій. Наші предки не тільки відпочивали під музику, чи співали пісні. У такі твори вкладалися знання та досвід багатьох поколінь, музика вчила і підтримувала, а ще виконувала важливі обрядові функції. Веснянки, зажинки чи колядки пов’язували людей з їхніми богами чи богом, розвивали духовність. Саме тому у музик з їхніми інструментами завжди був особливий статус: їх ніколи не ображали, поважали у будь-якій оселі, підтримували та запрошували на свята.
Вважається, що своїм корінням народні українські музичні інструменти сягають часів Київської Русі (хоча про їхнє походження і досі сперечаються науковці). Минали епохи, спливали роки, змінювалось суспільство. Це привело до відповідних змін у культурі, побуті, звичаях, які поступово набули національних ознак.
На конструкції музичних інструментів України, їхньому строї та навіть у назвах позначилися взаємозв'язок і взаємовплив культур різних народів. Але важливо те, що до скарбниці українських народних інструментів увійшли ті, які століттями виготовлялися і вдосконалювались українськими майстрами, передавалися з покоління в покоління, широко розповсюджувались серед населення.
Музикознавці України поділяють народні музичні інструменти на такі головні групи: духові (волинка, сопілка, ріжок, трембіта), струнні (кобза, бандура, цимбали, скрипка) ударні та шумові музичні інструменти (бубон, бугай, тріскачки та інші).
Серед музичних інструментів особливою гордістю у музичному житті українського народу була бандура, з якою тісно пов'язаний героїчний епос українського народу, його життєва та волелюбна вдача. Бандура завжди супроводжувала виконання українських дум. Історія донесла до нас імена відомих бандуристів: Остапа Вересая, Андрія Шута, Федора Холодного, Павла Братиця, Михайла Кравченка, Гната Хоткевича та інших. І зараз вона є одним із популярних інструментів в Україні, який продовжує свій розвиток. Відомі рокові гурти і естрадні виконавці все частіше включають бандуру до відтворення своїх композицій («Шпилясті кобзарі», кавер-гурт «B&B project», «Тінь Сонця», «HASPYD». «ONUKA» та інші).
2015 у межах проєкту «EM-VISIA» бандура вперше прозвучала і в жанрі експериментальної електронної музики, було застосовано техніку звукової обробки в реальному часі.
У виданні висвітлено важливу і багатогранну роль народних музичних інструментів у суспільно-культурному житті української нації. Характеризуючи кожний музичний інструмент, автор простежує його походження, еволюцію, конструктивні зміни, основні прийоми гри, сферу побутування. Крім музичних інструментів, використовуваних у музичному побуті України, йдеться також про інструменти професійних музикантів, оркестрів народних інструментів, ансамблів і капел бандуристів.
З книжки Ви дізнаєтесь про найдавніший духовий інструмент України та який музичний інструмент вважається найдосконалішим у світі. Кобза і бандура – сестри, чи все ж конкурентки? Яку вагу мають цимбали? Які інструменти починають відомий майже кожному українцю «Запорізький марш»?
Запрошуємо у подорож до світу музичної культури України!
Світлана Пономаренко,
провідна бібліотекарка відділу мистецтв ДОУНБ
Більше про бібліотеку тут
Немає коментарів:
Дописати коментар