Найкраще використання технологій молодих винахідників Дніпра
Проєкт молодих інженерів-винахідників із Дніпра переміг у конкурсі NASA другого лютого 2021 року – команда FireWay стала переможцем у номінації «Найкраще використання технології» в хакатоні, який проводило Національне аерокосмічне агентство США (NASA). Всього було представлено 2 303 проєкти, повідомляє сайт конкурсу NASA Space Apps Challenge.
NASA проводить цей конкурс, передусім, для популяризації космосу та технологій серед різних верств населення. Серед учасників чимало ентузіастів, яких просто цікавить космос. Це архітектори, математики, програмісти, інженери, хіміки, генетики, біологи, дизайнери, візіонери, копірайтери, відеомонтажники, аніматори, звичайні школярі... Любителям космосу подобається робота NASA і багато хто хоче асоціювати себе з космічним агентством. У повсякденному житті складно знайти людей, яких цікавить космос.
Як повідомляє журналіст Вадим Рижков: «До складу журі конкурсу входять експерти NASA та інших космічних агентств». Рівень організації залежить від локального лідера та його команди. Саме ці люди відповідають за те, чи будуть серед журі та менторів спеціалісти зі сфери космосу, інженери, бізнесмени. NASA з цим ніяк не допомагає.Як саме відбувається хакатон и що це за форум?
Хакатон завжди триває 48 годин, проводиться у вихідні та онлайн. Це було так навіть до ковіду. NASA обирає локальних лідерів. Одне місто, де збираються команди, – один лідер. Тобто, в Києві не може бути два осередки, тільки один. Наприклад, у Дніпрі хакатон організовувала Noosphere. Але цього року не збирали багато команд в одному місці, всі були онлайн.
Ще до хакатону команда знала, що робитиме, бо теми оголошують за кілька тижнів до початку. Тому не витрачали багато часу на продумування з чого починати, відразу стали майструвати, створювати моделі конектора і потім його друкували на 3D-принтері. Інша частина команди готувала презентацію, анімації та опис проєкту й аналіз бізнес-складової.
Дніпровські винахідники розробили універсальний космічний роз’єм для дозаправки супутників на орбіті рідиною, газом і електроенергією. Саме з цим проєктом українська команда FireWay здобула перемогу в NASA Space Apps Challenge 2020 (номінація – Best Use of Technology). У резюме, наданому на конкурс, наголошується, що середній супутник зв’язку коштує близько 300 млн доларів, його запуск – приблизно 100 млн доларів, працює він до 15 років. Коли паливо витрачено повністю, супутник не може утримувати орбіту і починає дрейфувати, втрачаючи зв’язок. Дозаправка надасть можливість продовжити життєвий цикл супутника, а компаніям і урядам – заощадити гроші на розробку та запуск нового космічного апарату. «Для двокомпонентного палива транспортування здійснюватиметься двома різними каналами. Але у разі потреби, кількість різних каналів для рідин або газів може бути розширена», – йдеться в описі проєкту. Команда винахідників складається з інженерів апаратного забезпечення, астрофізиків і розробників. Команда FireWay – це шестеро людей. Кирило Андрієць, експерт з 3D-друку та нженер з авіа-, робототехніки, випускник ФІТ КНУ ім. Шевченка. Дмитро Іванник, розробник електроніки та програміст. Максим Копистко, випускник бізнес-школи Self-Made School і школи тренерів «Освітній хаб». Іван Гришко, інженер-конструктор, випускник радіотехнічного факультету КПІ ім. Сікорського. Олена Компанієць, випускниця фізичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, нині молодша наукова співробітниця головної астрономічної обсерваторії НАН України, та Роман Малькевич, випускник UNIT Factory і програміст у Datrics.ai, раніше юрист і випускник Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого.Усього в конкурсі були визнані переможцями в різних номінаціях вісім проєктів. Зокрема, це проєкти з космічного сканування на наявність форм життя, виявлення пошкоджень критично важливої інфраструктури з використанням супутникових зображень і тому подібне.
Членів команди запитали: «Очікували, що ваш проєкт переможе?». Деякі очікували, деякі – ні. Спочатку юні винахідники вирішили взяти участь у хакатоні, не було думок про перемогу. Але коли пройшли перший етап, і їх відібрали в топ-300, подумали: «О, щось може бути...».
Роман Малькевич розповідав, що вони довго чекали останніх результатів. Понад місяць журі не оголошувало переможців. Юні винахідники майже щодня заходили на сайт: «Ну коли ж воно там буде?». Загалом про результати кожного етапу повідомляли через e-mail. Потім надходить лист: «Вітаємо, ви пройшли в такий-то етап».
Роман Малькевич радить усім батькам, щоб вони не боялися давати дітям вчитися не на економіста або юриста, а туди, де їм справді цікаво. В інженерію, художку чи кудись іще. А, може, діти й не знають, що їм цікаво. Тому треба давати можливість про це дізнатися. Нехай усе пробують: шахи, боротьбу, гурток авіамоделювання чи хімії. Нехай експериментують, читають фантастику. Багато відомих особистостей рекомендують це робити. Той самий Ілон Маск каже: «Читайте фізику, читайте фантастику». Так людина починає думати про різніі речі.
Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу
Більше про бібліотеку тут
Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter
Замовити книги можна тут
Немає коментарів:
Дописати коментар