Зюскинд, Патрик. Парфюмер. История одного убийцы / П. Зюскинд; пер. с нем. Э.В. Венгеровой. – СПб.: Азбука-Классика, 2002. – 448 с.
«В аромате есть убедительность, которая сильнее слов, очевидности, чувства и воли. Убедительность аромата неопровержима, необорима, она входит в нас подобно тому, как входит в наши лёгкие воздух, которым мы дышим, она наполняет, заполняет нас до отказа. Против неё нет средств. …<...>
Аромат проникает в самую глубину, прямо в сердце, и там выносит категорическое суждение о симпатии и презрении, об отвращении и влечении, о любви и ненависти. Кто владеет запахом, тот владеет сердцами людей»
"Парфумер. Історія одного вбивці" - це відомий роман німецького письменника Патріка Зюскінда, вперше виданий в 1985 році. Він витримав безліч видань, та був перекладений на 45 мов, включаючи латину. У 2006 році на основі роману вийшов в прокат фільм з однойменною назвою.
Дія роману відбувається в середині 18 століття в парфумерної столиці світу –Парижі. Весь сюжет підпорядкований опису народження, життя і смерті головного героя - Жана-Батиста Гренуя. Народжений в «смердючому» Парижі, потворний і жалюгідний, кинутий матір'ю і відданий в притулок, Гренуй мав дивну особливість – у нього не було власного запаху. В той же час він володіє унікальним даром: відчуває запахи набагато гостріше, ніж будь-яка інша людина, і може розкласти будь-який складний аромат на складові частини. Волею долі він потрапляє в учні до парфюмеру Бальдіні, і той вчить його створювати парфуми. Але дуже скоро учень перевершує вчителя…
Автор порівнює свого персонажа з кліщем, який може роками сидіти без руху й накопичувати сили, а коли прийде час, вчепитися в те, що йому потрібно і не відпускати навіть ціною власного життя… Не маючи характерних для його сучасників почуттів, прагнень і навіть запаху, Гренуй жадає лише одного - заволодіти ідеальним ароматом. Втім, більшу частину свого життєвого шляху він і сам не знає, чого хоче. Усвідомлення приходить раптово, разом з ніжним пахощами молодості, краси, чистоти, любові і невинності. Сприйняття світу у Гренуя було спотворено, він жив по власним, не підвладним нікому законам; він мріє заволодіти всім світом за допомогою запаху, жадає влади, загальної любові та визнання, він вірить що «Кто владеет запахом, тот владеет сердцами людей». Я вважаю, це від того, що сам Жан Батист з дитинства був нікому не потрібний, не бачив ні людської любові, ні співчуття... Він просто не розуміє загальноприйнятих моральних принципів. Жан-Батист вбиває не заради власного задоволення – він йде за мрією… Він таки домігся своєї мети, отримавши найдосконаліший аромат в світі. Він зміг втілити в ароматі любов, захоплення, обожнювання, але так і не зумів відчути їх…
Оксана Ясько, завідуюча сектором науково-дослідної роботи
Більше про бібліотеку тут
Немає коментарів:
Дописати коментар