Сторінки

пʼятниця, 20 серпня 2021 р.

Пунктир

Василь Симоненко: «Я чекав тебе з хмари рожево-ніжної // Із ранкових туманів, з небесних октав…»

Олесь Гончар називав його витязем молодої української поезії, духовним провідником і знаменом творців, які створили свої кращі праці у 60-роки минулого сторіччя і яких називали «шістдесятники».

Він був романтиком-максималістом. Любив твори Джека Лондона, Антуана де Сент-Екзюпері, Олександра Блока. Від творчості великого Кобзаря взяв головне – глибоку приналежність народові, полум’яну любов до України і гнів проти її ворогів. Сучасники згадували, як він босоніж з Аллою Горською, відомою українською художницею і діячкою правозахисного руху, підіймався на Тарасову гору в Каневі, демонструючи цим велику шану до Шевченка. 

«Василь Симоненко належить до тих людей, чиї біографії треба вивчати, як частку історії України», – вважав український літературознавець Євген Сверстюк і додавав – «Шевченко розмовляв з Богом, присутність якого відчував постійно. Симоненко навчився говорити, як перед Богом».

Як перед Богом, тому, що Бог – любов, говорив він і зі своєю коханою. Рядки з листів Василя Симоненка до дружини Людмили Півторадні сповнені ніжності, світлого почуття гумору, іноді суму.  

Про це у рядках його листів сьогодні – у «Пунктирі».


«Я вже компоную, мабуть, четверте послання, а від тебе не одержав ще жодного рядочка. Ти лінуєшся чи не хочеш писати? <...> Скучив за тобою страшенно. Бог зна, що ти за вредна дівчина — ніяк не можу хоч на годину забути тебе. Спочатку всі маленькі дівчата здалеку були чомусь похожі на тебе <...> Навіть зло бере — треба ж готуватися до екзаменів, а тут «світять в душу сині-сині очі, мов фіалки перші навесні».

Твердо вирішив писати тобі рідко, але щось воно так не виходить <...>

30.І.[19]57»


«...Чому ти цілуєш мене крапками? Соромишся? А я ні, і цілую мою одну-єдину, мою дорогу ... мільйон разів. З голови до п'ят. Люблю. Рахую хвилини до зустрічі.

Твоя полтавська Галушка.

Р.S. Куди ти збираєшся працювати йти? Листів не пиши, а хоч пиши — не відправляй. Приїду — вручиш особисто. Готуй всі новини, які ти втаїла, «щоб не тривожити моє закохане серце».

До побачення.

Підожди. Цілую ще раз (тільки один раз). Не гнівайся і жди.

Твій Васька.

13.11.[19]57, Київ»


«Люба Малюсю! Сьогодні пишу тобі останнього листа і навіть не знаю, чи встигнеш ти його одержати до мого приїзду. Правда, це не дуже важливо. За ці три дні нічого не зміниться, хіба скучу за тобою ще більше. Хочеться написати багатенько, але немає часу <...>

... Скучив за тобою жахливо. Жду — не діждуся, коли вже закінчаться екзамени і я побачу тебе, мою хорошу.

Цілую тільки один раз, але міцно-міцно. Люблю.

Твій В.

17.ІІ.[ 19]57»


«...Якби нас не переслідувала лиха доля, то зараз я б не шкрябав тобі листа, а просто сиділи б з тобою в хаті і цілувалися. Тепер уже майже точно можу сказати, що прибуду додому 16-го або 17-го. Раніше ніяк не виходить, бо тільки 15-го треба підписувати призначення. Отакі-то діла, не дуже втішні, як бачиш.

Настрій у мене такий поганий, що і писати немає особливого бажання. А за тобою так скучив, що аж самому страшно. Перспективи у мене дуже нерадісні. Точно поїдемо на цілий місяць у військові табори, а перед цим ще десять днів будемо загоряти на військовій кафедрі. Одним словом, моя голубко, дуже багато у нас буде розлук. Та ще й екзамени по-чортячому якось сплановані: перший — 1 червня, другий — 12. Після цього перерив до 25, а там заряджайся на цілих 40 днів. Отакі-то діла, Малюсю.

Ти не злися, що я мало писав тобі, — їй-богу, був страшно зайнятий, та й зараз роботи по вуха <...> Я дещо купив, але не напишу. Приїду — тоді подивишся. Добре?

Люсь! Бачиш, як я стараюся вгодити малечі — пишу такого довгого листа, що якби не тобі, певне, зроду б не витерпів. Я люблю мою маленьку грішницю. І дуже скучив за нею. От-от приїду. Жди дужче, то скоріше дома буду.

Цілую твої  ручки <...>.

Гуд бай, Люся.

Привіт рідні.

Твій Симон.

13.VI.[ 19] 57»


Далі буде.

Джерело:

Симоненко, Василь Андрійович. У твоєму імені живу [Текст] : поезії, оповідання, щоденникові записи, листи / В. Симоненко ; Упоряд. та післямова В. Яременка; Передм. О. Гончара. – К. : Веселка, 2003. – 381 с.




Більше про бібліотеку тут

Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

Замовити книги можна тут  



 

Немає коментарів:

Дописати коментар