Сторінки

четвер, 22 липня 2021 р.

Що читають бібліотекарі

Капранов, Віталій Віталійович. Справа Сивого / В. В. Капранов, Д. В. Капранов. – К. : Нора-Друк, 2018. – 286 с.

 

–Ти ніколи не думав, чому Дніпро звуть сивим?
– Мабуть, тому що старий. Старі – усі сиві.
– А я думаю, через пороги. Біля них вода піниться і стає біла, наче сива.

Так починається роман братів-письменників Дмитра та Віталія Капранових. В самій назві твору відчувається інтрига. Цю книгу можна вважати детективом. Але це не звичайний класичний детектив. А, як презентують книгу самі автори, історичний антидетектив з елементами романтики. Базується книга на правдивих історичних подіях, що сталися на межі XX сторіччя й у 30-ті роки. Можна вважати, що книга присвячена біографії відомого вченого, історика, археолога, етнографа, фольклориста, засновника Дніпропетровського історичного музею Дмитра Івановича Яворницького. Все своє життя він займався археологічними розкопками, пошуками старожитностей. Подарував музею тисячі експонатів античної, скіфської, козацької доби.

Написана книга в цікавій гостросюжетній манері. Молодий слідчий ДПУ намагається «вивести на чисту воду» злочинця, керівника антидержавної організації. І все в романі перевертається з ніг на голову… Тому що «злочинець» – відомий український вчений, історик Д.І. Яворницький. Переплітаються різні сюжетні лінії, змінюються історичні віхи, події, політичні влади. А постать цієї незвичайної людини не втрачає своєї величі, не зраджує людським цінностям.

Трохи моторошно читати повір`я про стародавні скарби, накладені на них страшні закляття. Багато в романі спогадів і легенд, пов`язаних із унікальним явищем – дніпровими порогами, які історик вважав символом козацтва і де зібрав велику колекцію старожитностей.

Багато в романі видатних імен і цікавих історичних фактів. Захоплююче розповідається про знайомство Яворницького з Олександром Полем, на честь якого було спочатку названо Катеринославський історичний музей. Про колекціонера та мецената, популяризатора української культури Володимира Хріннікова, чий будинок є архітектурною пам`яткою Дніпра. Як Яворницький надихнув художника Іллю Рєпіна на створення відомої картини «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», про натхнення, з яким підбиралися прообрази персонажів цього полотна.

Тут є все: кам`яні баби, що споконвіку оберігали наших предків, легенди, скіфські скарби, козацькі міфи, кобзарські пісні, спогади реальних людей. Багато відомих імен літературних, громадських, культурних, наукових діячів. А також шалене кохання й пов`язане з ним батьківське прокляття. Це наша українська історія, написана в захоплюючому пригодницькому стилі.

Брати Капранови займаються письменницькою та видавничою справою з 90-х років минулого століття. Вони відомі своїми книжками, в яких присутні загадки, динаміка сюжету, підтверджені історичні факти. В такий спосіб вони вміло заохочують молодь цікавитися історичною та культурною спадщиною української держави. І постать Дмитра Яворницького, який протягом 30 років очолював Дніпропетровський історичний музей, цікава своєю біографією. Завдяки скарбам, зібраним вченим, його нащадки не забувають своєї історії, культури, традицій, величі української нації.

Лариса Гусак, бібліотекарка відділу збереження основного фонду





 Більше про бібліотеку тут

Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

Замовити книги можна тут   

 

Немає коментарів:

Дописати коментар