Сторінки

середа, 5 липня 2017 р.

Родовід пам'яті

Родовід Резніченко (продовження)

Помер Іван Тимофійович у 1920 р. від тифу, а Дарина Полікарпівна трохи раніше в 1919 р., теж від тифу. Дітей, а їх було п'ятеро, розібрали родичі по лінії матері - Малі.
Діти.
Найстарша була Параскева. Народилася в 1910 р. Метрики не знайшов. Померла 7 березня 1928р. За спогадами родичів вона, молода дівчина, загулявши з подружками, пізно прийшла додому, а жила вона у діда Колоса. Дід її не пустив ночувати. Заночувала в сараї, застудилася і незабаром померла. У записі про смерть ЗАГС йдеться, що вона померла від туберкульозу. Можливо, застуда спровокувала смерть від туберкульозу. Параскева померла у віці 18 років, вела самостійно господарство, заяву про смерть подавав Семен Полікарпович Малий. Про смерть від застуди говорили всі родичі. Але щось тут не так.
Під історію з застудою більше підходить двоюрідна сестра Анна Олександрівна. Вона померла в 1926 році, їй було 19 років, її батько Олександр Тимофійович помер в 1925 році, тобто вона, як видно, на той момент так само залишилася без батьків. Ось вона-то від застуди й померла.
З дідом Колосом поки не все ясно. Мені розповідали, що він чи то, двоюрідний, то чи троюрідний дід / прадід мені. Можна було б припустити, що він був батьком моєї прабабусі. Але це не так. Якщо прабабуся 1845 р. (розрахункова дата), то її батько чи дядько ні як за часом не міг в 1928 р. доглядати за Параскевою. Звідси висновок: він по лінії Малих і не зрозуміло, яке відношення мав до нашого роду. Може, був хрещеним? Взагалі-то в метриках згадуються колосових, але зв'язок з Резніченко та Малими поки не проглядається.
Другою дитиною був Василь. Народився 1 січня 1912 р. На жаль, він трагічно загинув десь в 1933 р. Як розповідали, він їхав потягом з Синельникове в Дніпропетровськ на будівництво транспортного інституту. Їхав на підніжці вагону і був смертельно травмований зустрічним товарним потягом.
Третьою дитиною був Прокіп. Він народився 5 липня 1913 року. Одружився першим шлюбом 26 січня 1934 року на Оксані Білій. У цьому шлюбі були діти: Діна, Дмитро і Віра.
Четвертим був тато - Іван. Народився 22 січня 1916 р. Про нього я написав вище.
Останньою була Ірина. Вона народилася 15 лютого 1918 р.
Прадід Тимофій Якович. Дата народження невідома. Він згадується в метричних записах і як батько, і як хрещений батько, і як поручитель. Згадується по-різному. Прізвище гуляє в різних варіантах: Резник, Резніков, Резніченко.
Взагалі зустрічається багато помилок в метричних записах. Якби не знання батькових братів і сестер, можна було б зробити неправильні висновки в дереві роду. Частину родичів, за формальними ознаками, треба було б виключити з роду. Перші згадки прізвища, які стосуються початку 1880 р. Резник. У міру наближення до 1890-1900 рік. прізвище трансформується в Резніченко. Правильне написання Рѣзнік / Рѣзніченко. Саме через корінь Рѣз. Чи не Рiз, що не Різ, а саме Рѣз. Причому це простежується з 1649 року. Фахівці лінгвісти стверджують, що корінь Рѣз споконвічно російський корінь. Це дає право, принаймні, мені стверджувати, що ми росіяни, гілка малоросійська. Ми об'єднані мовою і віросповіданням.
Повернемося до Тимофія. По батькові його гуляє ще більше. Немає жодного народження дитини у Тимофія, коли батьком він був би записаний з одним і тим же по батькові. З п'яти дітей, на яких я підняв метричні записи, у всіх Тимофій з різним батькові: Іван, Степан, Павло, Григорій, Яків. Загальним для всіх дітей є ім'я-прізвище батька й ім'я по-батькові дружини. Саме за дружиною я і звів їх в один рід. До цього треба додати, що я не зустрічав жодного Тимофія, з іншою дружиною.
Чому я зупинився на батькові Якович. Тому, що в якості хрещеного і поручителя всюди записаний Тимофій Якович. Непрямою ознакою правильності батькові Якович може служити згадка про те, що в Новомосковську Тимофій Якович Резніченко мав вітряк. Думаю це мій прадід.
Припускаю, що Тимофій Якович одружився на Олександрі Дмитрівні десь 1876/1877 р. Це виходить з того, що 9 лютого 1879 р. у Тимофія помер перший син Федір в віці 1 року від скарлатини. Забігаючи наперед скажу: у Тимофія і Олександри з 9 дітей в дитячому віці померло четверо.
Василь Тимофійович Резніков, згідно з «Іменний список №1330 убитим, пораненим і без вісті зниклим солдатам», Катеринославської губ., Новомосковського у., Єлисавета-Хорошевський волості, рядовий, православний, одружений, пропав безвісти в Першу світову війну 22 січня 1915 року [6].
Тимофій Якович Резніченко помер 16 вересня 1927 року в віці 75 років від атеросклерозу. У записі РАГСу вказано саме Якович. Розрахункова дата народження 1852 років. Це виходить із запису РАГСу про смерть (...)
Серед метричний записів в 1916 р. зустрічається хрещений - полтавський козак Яків Іванович Рєзніков.
Була ще одна пряма лінія Якова, це лінія Сили Яковича. Також був рід Філіпа 1 808 р.н. і Осипа. Припускаю, що Філіп, Яків і Осип були братами і батьком їх був Іван. Це тема для подальших досліджень.
Йдеться про витоки до 1830 року. Примітно, соціальний стан у Якова Івановича - полтавський козак. Чи не селянин, солдат чи унтер-офіцер, як у переважної більшості, а саме козак. Це говорить про його солідний вік, т. К. Наступні покоління описувалися як селяни, солдати або унтер-офіцери.
Виходячи з цього, можна припустити, що йому було під 90 і більше років. Якщо це так, то він цілком підходить під мого прапрапрадіда.
Олександра Дмитрівна Резніченко, дружина Тимофія Яковича - моя прабабуся. Розрахункова дата народження 1845 рік. Це виходить із запису РАГСу про смерть: Померла 13 серпня, похована 14 серпня 1920 року. Села Єлизаветівки селянка Олександра Дмитрівна Резніченко, 75 років [7].
Якщо вірити легенді, саме вона дочка того підполковника, в маєтку якого працював за переказами керуючим Тимофій Якович.
З наявних поміщиків в районі Єлизаветівки я зумів знайти маєток, що прилягав до Хорошево: барона Пфейлітцера Франка, Буракова, Гавриленко, Левшин. Ім'я Дмитро носили двоє - Бураков і Гавриленко. Буракова я відстежив досить добре. Дочки Олександри у нього не було. Залишається тільки Гавриленко. Він підходить за віком, званням, дружина Олександра Дмитрівна. Може це стало причиною дачі імені Олександра дочки?
І ось після довгих пошуків я знайшов відповідь на питання - чи була у Гавриленко дочка Олександра. Відповідь я знайшов в книзі В.М. Заруби. У ній говориться, що у Гавриленко була дочка Олександра 1845р. народження, що цілком співвідноситься з легендою роду Резніченко та наявними даними по Олександрі Дмитрівні.
За спогадами родичів, мати Олександри Дмитрівни до заміжжя була актрисою. Вивчаючи простори інтернету знайшов: відомою в той час була трупа поміщика Гавриленка, який у с. Озерах Кобеляцького повіту збудував театральний зал [9].
Видно він був великим театралом. Дружина Гавриленко Дмитра Петровича була актрисою, а була дворянкою, дочкою Дмитра Ілліча Малам - за даними історика В. Заруби.
 Можливо вона грала в цьому театрі, що і послужило підставою для твердження, що вона була актрисою.
Захоплення театром сім'ї Гавриленко можна розглядати як непрямий доказ того, що дружина Івана Тимофійовича - Олександра Дмитрівна була дочкою Гавриленко Дмитра Петровича.
І так, хто ж він Гавриленко Дмитро Петрович?
Гавриленко Дмитро Петрович - син Військового Радника Петра Гавриленко. Випускник Миколаївського кавалерійського училища, випуск 6.08.1830 р. [10].
Служив у лейб-гвардії Московського полку (1830-1833), у 2-й піхотній дивізії. Нагороджений срібною медаллю за взяття Варшави і медаллю за військову гідність 4 ст. Поручик лейб-гвардії Волинського полку (1838).
Вносився в 2-у частину Родоводу Книги (РК) дворянства Катеринославської губернії визначенням Дворянського Депутатського Зібрання (ДДС), але справа згоріла в пожежі 1839 р. Старший ад'ютант першого відділення Херсонського губернського правління (1838-1842). Гвардії капітан у відставці (1844-1858). 31 грудня 1848р. Найвищим велінням присвоєно звання камер-юнкер. Вносився в 3-ю частину РК дворянства Полтавської губернії визначенням ДДС. У 1850-1858 рр. числиться в придворному штаті Його Імператорської Величності (ЕІВ) в чині камер-юнкера. Почесний попечитель Катеринославської гімназії (1845-1856). Підполковник 2-го Малоросійського козачого полку і дивізійний комісар у Східній (Кримській) війні (1856) (згадаємо сімейну легенду). Голова тимчасової будівельної комісії для побудови Катеринославської міської гімназії та пансіону (1855).
Його мати Варвара Костянтинівна (ур. Маврогені. Доказів не знайшов. Але фахівці так кажуть). Вдруге була за бароном Федором Єрмолайовича Пфейліцер-Франк.
В "Планах Генерального межування" маєток Варвари Костянтинівни в Нікольському (Хорошево) згадується як «дочки дружини» баронеси Франк. Я довго не міг зрозуміти вираз дочки дружини. І нарешті зрозумів. Це означає, що маєток належить дочці Маврогені, вона ж дружина барона Франка за другого шлюбу. Дмитро Петрович Гавриленко від матері отримав землю в м. Хорошево по дарчим.
Дружина - Олександра Дмитрівна. Багата поміщиця Кобеляцького повіту. Померла восени 1903 року. Благодійниця. У своєму маєтку, м. Озер, побудувала храм, лікарню і церковно-приходську школу (1886 г.). Внесла 5 тис. Руб. на забезпечення цієї школи.
Мала землю в д. Висока і Раково [12, 13, 14].
Дочка - Олександра Дмитрівна 1845 р.н. Що й потрібно було довести.
Крім цього, сім'я Гавриленко володіла землями в Раївка, Пісках Новомосковського повіту (в 1847 р. мати Варвара Костянтинівна передала маєток в Пісках Дмитру Петровичу), Озерах в Кобеляцькому повіті. Дружина Дмитра Петровича в 1861 р. мала землю в Оленівці Катеринославської губернії Катеринославського повіту.
Помер Дмитро Петрович, мабуть, в 1857 році, так в цьому році 26 листопада в Полтавській Палаті Цивільного суду було засвідчено його духовний заповіт.
Роботи попереду ще багато. Треба наповнити подробицями і історичними коментарями те, що знайдено і рухатися далі - в глиб часів. Хто ж такий Яків Іванович, яке відношення він має до нашого роду, яке відношення до нас мають інші Резніченко з Кислянка?
З'явилася і нова тема дворян Гавриленко.
Так що, роботи дуже багато.
Олександр РезніченкоБільше про бібліотеку тут
Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

Немає коментарів:

Дописати коментар