Сторінки

середу, 18 серпня 2021 р.

Досліджуємо край

Скарби Чортомлицького кургану

Скіфська срібна ваза знайдена на правому березі Дніпра поблизу міста Нікополя у Чортомлицькому кургані. IV століття до нашої ери.

Срібна ваза грецької роботи, висотою 1 аршин, знайдена в північно-західному кутовому підземеллі, з випуклими зображеннями на ній скіфів. Цей дорогоцінний для нас пам'ятник у даний час знаходиться в Ермітажі. Художник зобразив тут скіфів у їхньому одязі, з їхніми північними типами і за улюбленим ними заняттям – доглядом за кіньми. (Скіфи відомі були у греків як вправні вершники). Тут представлені коні різних порід, починаючи з тих, які пасуться у напівдикому стані, в табунах. Скіфи ловлять їх арканами і, для приборкання, плутають їм передні ноги, не відпускаючи їх далеко зі своїх найближчих пасовищ; інших, вже приручених, сідлають і використовують.


Ваза вкрита грецьким орнаментом, а зверху зображені грифи, що роздирають оленя. Всі зображення на ній позолочені. Ця ваза витонченої роботи і, як видно, призначена була для напоїв: вона має внизу три отвори або носики для наливання через них напоїв. Передній отвір у вигляді голови крилатого коня, а з боків – голови левів. Ці носики і горло вази покриті сіточкою, щоб не потрапляло будь-яке сміття в напій. Звідси видно, якими витонченими і вишуканими були оточення і начиння скіфських царів…

Скіфи тут зодягнені в коротенькі каптани або кожушки, зручні для верхової їзди, інші мають розрізи з боків, як ми бачимо, обшиті вузькою облямівкою або хутром і підтягнуті ременевим поясом. На пояс звичайно нашивалися металеві бляхи з різними карбованими зображеннями; у царів і знатних осіб бляхи були золоті, у інших бронзові, а в декого й прості ремені без прикрас, з одною якоюсь пряжкою для застібання. До поясу підвішують мечі, ножі, щити з луком і стрілами і різні інші необхідні предмети, як то: гребінці, мусати для заточки ножів тощо. 

Скіфи одягнуті у широкі штани, які завжди носили …в Південних губерніях; їх заправляли в невеликі чоботи, підв'язували ременями або носили їх зверху чобіт – зі штрипками. Волосся носили довге, одні зачісували його назад, а інші стригли в кружок… На вазі скіфи зображені юнаками або з густими бородами...

Василь Прохоров

З книги: Материалы по истории русских одежд и обстановки жизни народной, издаваемые по Высочайшему соизволению В.А. Прохоровым [Выпуск 1] и А.В. Прохоровым [Выпуски 2—4] : [В 4-х выпусках]. – Санкт-Петербург : Типография Императорской Академии наук, 1881—1885. [Выпуск 1] : [І. Доисторическое время; ІІ. Период исторический] / В. А. Прохоров. – 1881. – [2], 86 с., 70 л. цв. ил. – Режим доступа: http://tehne.com/event/arhivsyachina/v-prohorov-materialy-po-istorii-russkih-odezhd-i-obstanovki-zhizni-narodnoy-vypusk-1-y-1881?fbclid=IwAR24iAF6vWY46ys_9C0XiiSjdZhnRSWXxni-qV_EbEzQV3tqe5-16Ce0WMk

Пер. з рос. Тетяни Глоби





 Більше про бібліотеку тут

Ми в соціальних мережах: Facebook Twitter

Замовити книги можна тут  






 

Немає коментарів:

Дописати коментар