Сторінки

середа, 28 грудня 2016 р.

На долоні історії

Річард де Бері. Відданий Книзі

Сьгодні згадуємо про  великого бібліофіла Середньовіччя, приятеля Франческа Петрарки -  Річарда Рженвіля (1287-1345 роки), або Річарда де Бері. Випускник Оксфорду та зберігач його університетської бібліотеки, англійський єпископ і видатний державний діяч, вихователь майбутнього англійського короля Едуарда III,  власник однієї з кращих приватних бібліотек Англії - ось далеко не повний перелік сходинок його діяльності та захоплень. Як бачимо,  невичерпна та жвава енергія Річарда майже завжди була націлена на її Величність Книгу. 
Цікавили його й  старовинні рукописи та фоліанти. Де Бері  відшукував їх  в англійських монастирях та забирав (з дозволу короля), або віддавав переписувати. Географія його дипломатичних доручень охопювала багато країн світу і коли він відвідував Італію, Німеччину або Францію,  у переліку його обов'язкових  маршрутів завжди були книгосховища, де він придбавав книги для своєї бібліотеки. 
Найголовніший інтелектуальний спадок Річарда де Бері – завершена за два місяця до власної смерті, знаменита книга «Philobiblon» ( «Любокніжіе»),  що  є найстарішим пам'ятником бібліофілії і першим керівництвом для бібліофілів та власників бібліотек Середньовіччя. Книгу написано на латині і складається  вона з прологу і двадцяти глав, що мають дуже краносмовні назви. Ну,наприклад: "Яка повинна бути розумна любов до книг", "Як треба визначати ціну при покупці книг", "Кому належить переважно бути шанувальником книг". Присутні у виданні і настанови студентам, щодо зберігання примірників у належному вигляді. Вони й сьогодні бачаться без огляду на час і викликають добру посмішку. Автор прохає не підкреслювати нігтем текст на сторінках, не писати на полях та не робити закладки з соломи. Як бачимо, студенти у всі віки поводилися майже однаково  :)
Вперше «Philobiblon» було надруковано у 1473 році у Кельні.  У XIX столітті книгу почали перекладати іншими мовами: в 1832 році - на англійську, в 1912 році - на німецьку, а  в 1921 році - на польську мову (видання вийшло у Львові). Зараз «Philobiblon» разом із власною бібліотечною  колекцією  Річарда де Бері (в 1500 томів) знаходиться у бібліотеці Оксфордського університету.
Щира вдячність Вам, Річарде, за самовіддане служіння високій та почесній бібліотечній місії, яка  продовжує надихати Ваших послідовників.  Ми в соціальних мережах:  Vkontakte Facebook Twitter


Немає коментарів:

Дописати коментар