Сторінки

пʼятниця, 23 грудня 2016 р.

Ганс Крістіан Андерсен. Вибір таланту і долі

Ви полюбляете читати казки?  Сподіваюсь, риторичне питання для багатьох. А якими є справжні казкарі, якими шляхами долі вони прямують до своїх творінь? Сьогодні намагаємося відповісти на ці запитання завдяки  Гансу Крістіану Андерсену, який наприкінці життя засвідчив,  що письменником   його зробили «пісні батька  та промови божевільних». Щодо промов, то  він чув їх  у лікарні для душевнохворих, де працювала його бабця. А від діда, йому дістався талант створювати дитячі іграшки.  
Мати бачила його удачливим кравцем, а  маленького Ганса захоплював театр, особливо копенгагенська трупа, після перегляду вистав якої він написав свою першу п'єсу, створив   ляльок-акторів та  пошив їм костюми. Отримавши у подарунок шекспірівського «Макбета», не оминув власною театралізацією і цю історію. Вже у 14 років він дебютував на сцені і на першу зарплатню  придбав собі перші чоботи,  в яких і подався покоряти Копенгаген.  З підкоренням швидко не сталося. Він жив по кутах і надголодь, але навчався дуже наполегливо і  завдяки покровителям зміг відвідувати балетну школу, отримував безкоштовні уроки латині, німецької та датської мов, серйозно вивчав світову драматургію та поезію.  І   творив, творив…
Театральна кар'єра не склалася, але  були намагання складати професійні п'єси,  траплялися перші публікації, відбулося навчання у Копенгагенському університеті, де серед  студентських поетів  Андерсена визнали першим. Отримав він і звання кандидата філософії, а  його  дебютна романтична проза «Подорож пішки від Хольмен-каналу до східного мису острова Амагер»  була  настільки стилістично вишуканою, що  отримала літературознавче визначення -  «музична фантазія». Додам,  з яскравою акторською образністю, тому що  це була пародія на самого себе.     
Він багато подорожував: Рим,  Флоренція, Неаполь, Венеція. А його товаришами ставали Генрих Гейне, знаний скульптором Торвальдсен, Віктор Гюго, Чарльз Диккенс , Оноре де Бальзак, Олесандр  Дюма.  До речі, саме Андерсен є автором цікавих есе про Мікеланджело і Рафаєля,  а на його вірші  писали романси Шуман та Мендельсон. Звичайно  всі ці знайомства та спілкування  відбивалися  на його творчих пошуках та світогляді.  Окрім поетичних творів, путівних нотаток, філософських есе його літературний смак починають цікавити романи. Вже перший  - «Імпровізатор»  приносить європейське визнання.    Парадоксальна статусна  річ,  бо  Андерсен початкової школи так і не закінчив,  а читати й писати почав лише після 11 років. 
Але  Андерсен став справжнім  Андерсеном, коли у 1835, 1837 роках  вийшли три перших випуска його казок. Саме так, всі дізналися про   Русалоньку,  принцесу на горошині, а пізніше про Снігову Королеву, стійкого олов'яного солдатика, гидке каченя, нове королівське вбрання та калошу щастя.
Критика лаяла автора   за помилки у правописі і новаторство у стилі, за те що його казки легковажні для дорослих  і недостатньо повчальні для дітей.  Але  талант і  і доля зробили свою справу. Відомий фізик Ерстед відразу після виходу першого випуску казкових історій пророче зауважив: «Ось побачите,«Імпровізатор» прославить Вас, а казки зроблять Ваше ім'я безсмертним».  
За два місяці до смерті  письменник дізнався з англійської газети, що його казки належать до числа найбільш популярних у всьому світові.  Але все життя він прожив  нужденно,  у великій постійній праці, творчих сумнівах та пошуках. 
 У Швеції його називають  просто Андерсен без ініціалів.  Август Стріндберг поточнює: «Бо знаємо лише одного Андерсена. Він належить нам і нашим батькам, він наше дитинство і наша зрілість…» 
"Автор  без ініціалів" залишив нам понад 400 казок і головну працю всього життя  - мемуарні нариси «Казка мого життя» ("Mit livs eventyr"). Взаємного кохання у нього так и  не сталося,  але   він зміг почути  свою "казкову долю" і  з любов'ю подарувати всім нам надію та віру у справжні дива. 
Отже , напередодні новорічних свят, перегорніть для себе, або  зі своїми дітьми в родинному колі, сторінки чудових  найсучасніших історій  зразка 19 сторіччя.  Ми в соціальних мережах:  Vkontakte  Facebook Twitter


Немає коментарів:

Дописати коментар