Сторінки

пʼятниця, 2 грудня 2016 р.

На долоні історії

«Бути людиною в усьому»

В його житті було багато любові: до козацької Полтавщини, де він народився, до єдиної жінки, з якою він прожив все життя, до рідної України, оспіваної у долях героїв його творів. 
Він і на філфак Дніпропетровського університету вступив тому, що вважав його факультетом любові до науки.
Павло Архипович Загребельний. Українській письменник, у свій час голова Спілки письменників України  і головний редактор «Літературної газети». 
На його долю випало багато випробувань. Дитиною він пережив страшні роки Голодомору. В 1941-му, ледве йому виповнилося 17 років, пішов добровольцем на фронт. Пізніше, був тяжко поранений, попав у полон, де вивчив німецьку мову і завжди одержував перемоги в інтелектуальних диспутах, що організовували офіцери Рейху. Потім, втеча з полону та час, коли він був бійцем французького партизанського загону. Після повернення на Батьківщину, опинився у беріївському концтаборі. 
Отже сюжет його долі був доволі насиченим.
Літературна спадщина Загребельного є найбільшою серед його сучасників, так як і тиражі його видань в радянській та пострадянській Україні і в багатьох країнах світу.
Коли він був маленьким хлопчиком, через дах Солошинської сільської дерев'яної церкви, де сушилися вишні, Павлуша довго вдивлявся в лики старовинних ікон. Все своє життя він зацікавлено та з любов'ю вдивлявся у світ та в людей. 
Його друзі вважали, що неможна знати напам'ять так багато віршів, неможна так досконало знатися на всесвітній історії культур та взагалі на історії. 
Але Загребельний був саме такою людиною.
Він не просто знав, він блискуче і глибоко аналізував історичні процеси та робив ґрунтовні висновки. Безцінний інтелектуальний заповіт нащадкам в його останньому публіцистичному творі «Думки нарозхрист». 
Це ессе  зізнання у любові Вам, Павло Архиповичу. Зізнання у любові від вдячних нащадків, для яких Ви назавжди лишаєтесь людиною в усьому.Ми в соціальних мережах: Vkontakte    Facebook  Twitter

Немає коментарів:

Дописати коментар